Czech Republic, top free ebooks itunes

2019-09-15T17:12:37-07:00

Uživatelská příručka pro iPhone se systémem iOS 12.3 - Apple Inc.

Karel Čapek - RUR artwork RUR
edice: Karel Čapek
Karel Čapek
Genre: Classics
Publish Date: 10 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Divadelní hra Karla Čapka R. U. R. Vyšla poprvé v Aventinu v roce 1920. Patří mezi nejčastěji vydávané autorovy hry.


2019-09-15T17:12:37-07:00

RUR - Karel Čapek

Apple Inc. - Uživatelská příručka pro Apple Watch artwork Uživatelská příručka pro Apple Watch
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 17 September 2018
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

V této příručce najdete vše, co potřebujete vědět o hodinkách Apple Watch a o aplikaci Apple Watch na iPhonu, přímo od společnosti Apple. Tato spolehlivá příručka vám pomůže začít s používáním hodinek Apple Watch a seznámit se se vším, co dokáží.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Uživatelská příručka pro Apple Watch - Apple Inc.

Karel Čapek - Bíla Nemoc artwork Bíla Nemoc
edice: Karel Čapek
Karel Čapek
Genre: Classics
Publish Date: 10 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Bílá nemoc je hra o třech dějstvích, kterou Karel Čapek napsal v předvečer 2. světové války. Reagoval v ní a varoval před nebezpečím, které pro tehdejší Evropu představovalo Hitlerovo Německo, což si tehdy ne každý uvědomoval. Na scénu byla uvedena roku 1937. Světem v té době obcházel hrozivý přízrak, fašismus. Země, kde se děj Bílé nemoci odehrává, zčásti připomíná tehdejší Německo nebo Itálii, Španělsko nebo i jiné státy. Vše je navíc psáno srozumitelným jazykem a typicky čapkovským způsobem. Děj zavádí čtenáře do blíže neurčené země, kde stejně jako na celém světě propuká tzv. Bílá nemoc. Jde o jistý druh lepry pocházející z Číny a podle toho také oficiálně nazývané Čengova nemoc. Příznaky nakažených jsou podobné jako u jiných malomocných - tvorba otevřených, zapáchajících ran, odpadávání kusů masa a jistá smrt. Prvotním příznakem je bílá, tvrdá skvrna někde na těle nemocného. Choroba napadá pouze lidi ve věku okolo padesáti let.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Bíla Nemoc - Karel Čapek

Blake Pierce - Hlídaná (Stvoření Riley Paigeové – kniha č. 1) artwork Hlídaná (Stvoření Riley Paigeové – kniha č. 1)
Blake Pierce
Genre: Women Sleuths
Publish Date: 07 September 2018
Publisher: 09/07/2018
Seller: Lukeman Literary Management

"Mistrovský thriller a mystery! Autor odvedl úžasnou práci při utváření postav s psychologickou stránkou tak dobře popsanou, že se ocitáme v jejich mysli, sledujeme jejich obavy a vítáme jejich úspěch. Děj je velmi inteligentní a bude vás bavit při čtení celé knihy. Tato kniha plná zápletek váš udrží vzhůru až do otočení poslední stránky."  – Knihy a filmové recenze, Roberto Mattos (o knize Navždy pryč)  HLÍDANÁ (Stvoření Riley Paigeové – kniha č. 1) je první knihou v nové sérii psychologických thrillerů od autora bestselleru č. 1 Blake Pierce, jehož bestseller Navždy pryč (kniha č. 1) získal více než 1000 pětihvězdičkových hodnocení .   22letá studentka psychologie – a začínající agentka FBI – Riley Paigeová, se ocitá v boji o svůj život, když jsou její nejbližší přátelé z kolejí uneseni a zabiti sériový vrahem. Cítí, že ona sama je také cílem – a že pokud má přežít, musí využít svou brilantní mysl a sama vraha zastavit. Když se FBI dostane do slepé uličky, je ohromeno Rileyným nadšeným zájem nahlédnout do mysli vraha, aby mohla pomoci. Ale vrahova mysl je temné, pokřivené místo, příliš ďábelské, než aby dávalo smysl, a hrozí, že Rileynu křehkou psychiku zničí. Přežije v této smrtící hře na kočku a myš Riley bez následků? Akční thriller se zápletkami, které rozbuší srdce, HLÍDANÁ je knihou č. 1 ze strhující nové série, která vás přinutí obracet stránky dlouho do noci. Kniha přenese čtenáře do doby před dvaceti lety – když Rileyna kariéra právě začala – a je dokonalým doplňkem k sérii NAVŽDY PRYČ (Záhada Riley Paige), která doposud zahrnuje 13 knih. Kniha č. 2 v sérii STVOŘENÍ RILEY PAIGEOVÉ je nyní také k dostání!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Hlídaná (Stvoření Riley Paigeové – kniha č. 1) - Blake Pierce

Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes - Novels artwork Sherlock Holmes - Novels
Arthur Conan Doyle
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 28 April 2012
Publisher: Www.SlipperySnake.co.uk
Seller: Rytis Sileika

Classical Sherlock Holmes novels, by Sir Arthur Conan Doyle: - A Study In Scarlet - The Sign Of The Four - The Hound Of The Baskervilles - The Valley Of Fear Original illustrations included


2019-09-15T17:12:37-07:00

Sherlock Holmes - Novels - Arthur Conan Doyle

Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války artwork Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války
Jaroslav Hašek
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 05 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Čtyřdílný humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška přeložený do 54 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. Jde o nejvýznamnější Haškovo dílo. Smrt bohužel nedovolila Haškovi jeho dílo dokončit. Jednotlivé díly románu mají tyto názvy: * V zázemí (1921), * Na frontě (1922), * Velký výprask (1922), * Pokračování velkého výprasku (1923). Haškovo dílo není snadné žánrově zařadit. Zdaleka to není jen humoristický román. Je to zároveň satira líčící velice přesvědčivě s pomocí všemožných karikatur, podivných figurek a neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku. K tomu Hašek využívá i žánr grotesky a frašky, volí jednoduché a srozumitelné výrazové prostředky, píše přehledně a jazykem obyčejného člověka, vše směřuje k zesměšnění nesmyslného válčení a starého řádu. Kompozice románu pak připomíná pikareskní román, kde je hlavním hrdinou tzv. píkaro (šibal), který zosobňuje ideál lidové podnikavosti a chytrosti, prochází celou řadou více či méně napínavých příhod a snaží se za každou cenu přežít.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války - Jaroslav Hašek

Apple Inc. - Uživatelská příručka pro iPad s OS 12.3 artwork Uživatelská příručka pro iPad s OS 12.3
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 17 September 2018
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

Všechno, co potřebujete o iPadu vědět, přímo od společnosti Apple. Tato kompletní příručka vám pomůže v začátcích používání iPadu a seznámí vás se všemi úžasnými věcmi, které dokáže.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Uživatelská příručka pro iPad s OS 12.3 - Apple Inc.

Karel Čapek - Válka s mloky artwork Válka s mloky
edice: Karel Čapek
Karel Čapek
Genre: Classics
Publish Date: 10 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého


2019-09-15T17:12:37-07:00

Válka s mloky - Karel Čapek

Blake Pierce - Navždy Pryč (Záhada Riley Paige—Kniha Č. 1) artwork Navždy Pryč (Záhada Riley Paige—Kniha Č. 1)
Blake Pierce
Genre: Women Sleuths
Publish Date: 06 September 2016
Publisher: Blake Pierce
Seller: Lukeman Literary Management

“Dynamický děj, který si vás získá hned v první kapitole a už vás nepustí.” -- Midwest Book Review , Diane Donovan (o knize Navždy pryč ) “Mistrovsky zpracovaný thriller a záhada! Autor skvostně vytvořil postavy, jejichž psychická stránka je tak dobře popsaná, že máme pocit, jako bychom byli v jejich mysli, sledovali jejich obavy a těšili se z jejich úspěchu. Zápletka je velmi inteligentní a poskytne vám zábavu během čtení celé knihy. Tato kniha je plná zápletek a nenechá vás usnout, dokud neotočíte poslední stránku .” --Books and Movie Reviews, Roberto Mattos (o knize Navždy pryč) Na venkovském předměstí Virginie se objevují mrtvé ženy, které jsou zabíjeny ohyzdným způsobem, a když je přivoláno FBI, je vyvedeno z míry. Sériový vrah je na svobodě, jeho frekvence se zvyšuje a oni ví, že existuje jen jediný agent, který je dost dobrý na to, aby tento případ rozluštil: Speciální Agentka Riley Paige. Riley je na placené dovolené, zotavuje se ze setkání se svým posledním sériovým vrahem a, protože je křehká, FBI se zdráhá využít její geniální mysl. Ale Riley, která potřebuje bojovat se svými vlastními démony, se zapojí a její pátrání ji zavede do znepokojivé kultury sběratelů panenek, do domovů rozvrácených rodin, a do nejtemnějšího zákoutí mysli vraha. Jak Riley odhaluje jednotlivé jeho části, uvědomuje si, že čelí vrahovi, který je zvrácenější, než si vůbec dokázala představit. Ve zběsilém honu s časem se ocitne na pokraji svých sil, může ztratit svou práci, její vlastní rodina je v nebezpečí a její křehká mysl kolabuje. Ale jak Riley Paige jednou převezme případ, nevzdá se. Je jím posedlá, zavádí ji do nejtemnějších koutů její vlastní mysli, zastře hranice mezi tím, kdo je lovec a kdo lovná zvěř. Po několika neočekávaných zápletkách ji její instinkt dovede k šokujícímu vyvrcholení, jaké si ani Riley sama nedokázala představit. Temný psychologický thriller, ze kterého se napětím rozbuší srdce, NAVŽDY PRYČ je první knihou, která představuje novou strhující sérii – a novou oblíbenou postavu – která vás přinutí otáčet stránky ještě dlouho do noci. Druhá kniha v sérii Riley Paige je nyní k dostání!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Navždy Pryč (Záhada Riley Paige—Kniha Č. 1) - Blake Pierce

Charles Dickens - Oliver Twist artwork Oliver Twist
Charles Dickens
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 01 January 1934
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The story is about an orphan, Oliver Twist, who endures a miserable existence in a workhouse and then is placed with an undertaker. He escapes and travels to London where he meets the Artful Dodger, leader of a gang of juvenile pickpockets.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Oliver Twist - Charles Dickens

Jo Nesbø - New Harry Hole Thriller artwork New Harry Hole Thriller
Knife Free Ebook Sampler
Jo Nesbø
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 11 June 2019
Publisher: Random House
Seller: The Random House Group Limited

HARRY HOLE IS BACK! READ THE OPENING CHAPTERS OF THE BLISTERING NEW THRILLER KNIFE FROM THE NUMBER 1 BESTSELLING AUTHOR OF THE SNOWMAN AND THE THIRST AHEAD OF PUBLICATION. 'Nesbo is one of the best thriller writers on the planet' Daily Express HARRY HOLE IS ABOUT TO FACE HIS DARKEST CASE YET. Harry is in a bad place: Rakel has left him, he’s working cold cases and notorious rapist and murderer Svein Finne is back on the streets. THE FIRST KILLER HARRY PUT BEHIND BARS IS OUT TO GET HIM. Harry is responsible for the many years Finne spent in prison but now he’s free and ready to pick up where he left off. A MAN LIKE HARRY BETTER WATCH HIS BACK. When Harry wakes up with blood on his hands, and no memory of what he did the night before, he knows everything is only going to get worse . . . *JO NESBO HAS SOLD OVER 40 MILLION BOOKS WORLDWIDE* The phenomenal twelfth instalment in Jo Nesbo’s internationally bestselling crime fiction series.


2019-09-15T17:12:37-07:00

New Harry Hole Thriller - Jo Nesbø

Maddie - Princezná a psychopat artwork Princezná a psychopat
Maddie
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 24 March 2016
Publisher: Maddie
Seller: Dibuk, s.r.o.

Nesmierne krutý, desivý, ale strhujúci príbeh o domácom násilí vyrozprávaný z pohľadu dieťaťa. Malá Janka je denne svedkom fyzického a psychického násilia. Nezdravé vzťahy vo vlastnej rodine a nezáujem okolia sa devastačne podpisujú na krehkej detskej duši. Aká vysoká bude cena za vykúpenie z pekla?


2019-09-15T17:12:37-07:00

Princezná a psychopat - Maddie

Džordž Orvel - 1984 artwork 1984
Džordž Orvel
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 23 September 2014
Publisher: New look entertainment
Seller: new look entertainment doo 423952712

Хиљаду деветсто осамдесет четврта, скраћено називан „1984“,је антиутопијски роман британског књижевника Џорџа Орвела. Роман говори о животу наизглед безначајног појединца Винстона Смита који у једном министарству тоталитарне државе Океаније ради на лажирању историјских чињеница. Смит постаје незадовољан својим ништавним животом, те временом постаје противник таквог система и на крају буде ухапшен, мучен и преваспитан. Роман описује екстремно тоталитарно друштво и појединца у животу надзираном 24 часа свакодневно. Тематика је непосредно повезана са стаљинистичким режимом и култом личности, због чега је роман сматран потенцијално политички опасним, па је у појединим земљама био забрањен. „Велики брат те посматра“ је познати израз из тог дела, који алудира на владин надзор сваког појединца и који је преузет у телевизијској емисији Big Brother. Часопис Тајм је 2005. године сврстао овај роман у 100 најбољих романа на енглеском језику.


2019-09-15T17:12:37-07:00

1984 - Džordž Orvel

Alex Tanner - Coffee (a short story) artwork Coffee (a short story)
(A Short Story)
Alex Tanner
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 13 October 2013
Publisher: Alex Tanner
Seller: Smashwords, Inc.

It's 9 o'clock. Time for coffee. Every day, I visit the same diner. Every day, I see the same people. Except today. Today, something is very, very wrong.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Coffee (a short story) - Alex Tanner

Blake Pierce - Ještě Než Zabije (Záhady Mackenzie White—Kniha 1) artwork Ještě Než Zabije (Záhady Mackenzie White—Kniha 1)
Blake Pierce
Genre: Women Sleuths
Publish Date: 11 September 2018
Publisher: Blake Pierce
Seller: Lukeman Literary Management

Blake Pierce, autor prvotřídních bestsellerů přichází s novou vzrušující mysteriózní sérií.  Na rozlehlých kukuřičných polích Nebrasky je nalezena zavražděná žena. Nějaký šílenec ji připoutal ke kůlu. Netrvá dlouho a policie si uvědomí, že má co dělat s masovým vrahem, jehož řádění zrovna začíná.  Detektiv Mackenzie Whiteová je mladá, schopná, chytřejší, než stárnoucí šovinističtí kolegové v místním policejním sboru, a zoufale se snaží získat si jejich uznání. Ostatní policisté na stanici si to nechtějí přiznat, ale bez její mladé, brilantní mysli se mnohdy neobejdou. Už v minulosti to byla několikrát ona, kdo pomohl vyřešit případy, které se ostatní už chystali odložit. Jenže tento nový případ se nedaří rozlousknout ani jí a to je situace, na kterou závistiví kolegové čekali.  S pomocí přivolané FBI začíná rozsáhlé pátrání. Mackenzie během něj musí čelit i vlastní temné minulosti, nevydařeným vztahům a neoddiskutovatelné atraktivitě jednoho z agentů FBI.  Boj s vlastními démony a zoufalé pátrání po vrahovi, ji přivádí na ta nejtemnější místa vlastní mysli. Když se jí podaří proniknout do jeho zvrácené psychiky, uvědomí si, že zlo na tomto světě skutečně fyzicky existuje. Může jenom doufat, že si dokáže udržet odstup a z pohromy, která zasáhla téměř každý aspekt jejího života, vyvázne co nejlépe.  Když se později objeví další oběti, pomyslná smyčka na krcích vyšetřovatelů se utahuje. Musejí jej odhalit co nejrychleji, než stačí zabít někoho dalšího.  Temný psychologický thriller JEŠTĚ NEŽ ZABIJE je první knihou v nové sérii s novou hlavní hrdinkou. Kniha vás přinutí obracet stránky dlouho do noci, až ji buď dočtete, anebo už nebude mít smysl jít spát.  Kniha 2 v sérii Záhady Mackenzie White bude brzy k dispozici.  Další kniha od Blake Pierce jménem NAVŽDY PRYČ (Záhady Riley Page - Kniha 1), bestseller s více než 350 pětihvězdičkovými hodnoceními na Amazonu, je rovnež k dispozici a dokonce ZDARMA ke stažení!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Ještě Než Zabije (Záhady Mackenzie White—Kniha 1) - Blake Pierce

W.L. Knightly - The Zodiac Killer artwork The Zodiac Killer
W.L. Knightly
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 25 December 2017
Publisher: BrixBaxter Publishing
Seller: Draft2Digital, LLC

From USA Today Best Selling Authors Lexy Timms and Ali Parker come a new thriller pen name - WL Knightly Detective Darek Blake thought the secrets of his past were long buried, but when a young girl is murdered in a familiar way, finding the killer will not only bring back memories he's repressed, but give him a golden opportunity to impress the FBI. So, when his partner, Special Agent Lizzy McNamara digs up evidence that's a little too close to home, he's shaken to the core. The worst sin he's ever committed bubbles up, threatening to destroy his future. Are the Zodiac killings a coincidence or is someone toying with him, and if so… who? Warning: This is the first book in a thirteen-book series. Every book has a cliffhanger of some sort as we're telling the story of a serial killer. There will be a book out on the last Thursday of every month until we get to December, where book 13 will reveal everything. We invite you to join us on this year long journey and try as hard as you can to figure out... whodunit! There is cursing, violent situations, a bit of gore and murder in almost every book. Enjoy!!


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Zodiac Killer - W.L. Knightly

David Horn - Pravidlo pěti vteřin artwork Pravidlo pěti vteřin
David Horn
Genre: Poetry
Publish Date: 09 October 2012
Publisher: Tomáš Pavel
Seller: Tomas Pavel

Lidé si vytvořili představu, že poezii v dnešní době píšou intelektuálové a divní lidé. Jak vidíte, není tomu tak. Že nejsem intelektuál, vím, a že nejsem divný, doufám. Ať už je to, jak chce, máte před sebou moji sbírku „Pravidlo pěti vteřin“. Její poselství je jasné – zvedejte věci ze země hned, dokud se ještě dají žrát. Jakmile je necháte na zemi ležet příliš dlouho, napadnou je agresivní bakterie, viry, filcky nebo fanoušci Baníku Ostrava a budete mít po legraci. A nezapomeňte si stáhnou moje další sbírky: Ruku na to a Moc to Řešíte!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Pravidlo pěti vteřin - David Horn

Vladislav Vančura - Rozmarné léto artwork Rozmarné léto
Vladislav Vančura
Genre: Classics
Publish Date: 08 February 2013
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Jde o příběh tří dnů a tří nocí, v nichž zálety a milostná dobrodružství s nenadálými hosty nakrátko rozbouří poklidný život hrdinů – kanovníka, bývalého majora, lázeňského a jeho žárlivé ženy Kateřiny. Kouzlo Rozmarného léta nespočívá ani tak v příběhu samotném, jako v dokonalém vystižení atmosféry ospalého českého maloměsta a ve Vančurově dokonalé a bohaté češtině.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Rozmarné léto - Vladislav Vančura

RUDOLF COL, DR - Nový Zákon artwork Nový Zákon
RUDOLF COL, DR
Genre: Bible Studies
Publish Date: 01 December 1947
Publisher: Peter Emanuel Bútora
Seller: Peter Emanuel Butora

Sýkorův preklad v revizi Hejčlově k tisku upravil, rozčlenil úvody a poznámkami opatřil DR RUDOLF COL. „Vlastností našich českých předků byla láska k bibli. Bible patřila vždy k nejvzácnějším knihám v našich domácnostech. Jako nejdrahocennější skvost chovali ji naši zbožní předkové na čestném a bezpečném místě a kdykoliv bylo možno, ať za večera po práci nebo za tichého nedělního odpoledne, se shromažďovala celá rodina k četbě Písma svatého.“ Prípadné otázky smerovať na pubuti@gmail.com


2019-09-15T17:12:37-07:00

Nový Zákon - RUDOLF COL, DR

Petr Mandik - Příště se zmrazit nenechám artwork Příště se zmrazit nenechám
Petr Mandik
Genre: Sci-Fi & Fantasy
Publish Date: 08 April 2010
Publisher: Petr Mandik
Seller: Smashwords, Inc.

Budoucnost bude skvělá. Nebo to aspoň tvrdí společnost IceLift, která nabízí, že vás na 50 let zmrazí a pak zase rozmrazí v nové, úžasné době. Zní to jako vtip? Nebo jako pokus o podvod? Tak to si novinář David Moren, hrdina této knihy, původně myslel také...


2019-09-15T17:12:37-07:00

Příště se zmrazit nenechám - Petr Mandik

Oscar Wilde - The Picture of Dorian Gray artwork The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 08 April 2013
Publisher: Read Forward LLC
Seller: Paul Balogh

“I wish I could love” “To get back my youth I would do anything in the world, except take exercise, get up early or be respectable.” Oscar Wilde said it and we almost felt revenged. And since you`ll beg to know why, picture the following: You open a fashion magazine (say, Vogue’s thick September issue). In between the make-up/skincare/perfume/you-name-it adverts showing the immaculate faces of splendid creatures in no need of botox, your eyes fall upon a ten-page interview with the latest god of style-cum-dandy of the day: a certain Dorian Gray. Had he lived nowadays and outside the confines of a print book’s pages, he would have graced the most fashionable covers with his beauty, while giving witty, melancholic interviews about pleasure, fun times, love-as-a-chimera and the decadent power of the New Überhedonism. When asked “Beauty over truth?”, he would have sighed, cracked a whimsical smile and answered, looking away: “I wish I could love…” Forty-five minutes (and as many side glances from his agent) later, he would have finally stated, nonchalantly yet slightly bored: “I have never searched for happiness. Who wants happiness? I have searched for pleasure.” A brief moment of silence on the glossy page and in your mind, then the reporter regains composure: “And found it, Mr. Gray?” “Often. Too often.” Does the above sound too bitter or cynical to you? Than you must read the book and you`ll understand why we–and everybody else–love Dorian. Now, witticisms aside and as shallow as we might picture Mr. Gray, we ought to give him credit. As a true artist of pleasure, whose art was his life, he is one of the best written and most intriguing literary characters, not to mention envied or downright adored. And, although “art has no influence upon action”, we urge you to try and poison your soul with this book–the effect will be a thorough cleansing of the mind and the pleasure of finding countless treasures on the page, for this is one book that reads with a pencil in hand. You will want to underline everything, remember it all and emulate its every single deed. Oh well, almost every single one. In our world in which ugliness and old age have become both taboos and “the great Boos”, reading Dorian Gray remains an incredibly refreshing–and rewarding–experience. Beauty over truth? Beauty over kindness? Is it better to be beautiful than to be good? Here are as many questions for your own inner interview. Enjoy!


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Picture of Dorian Gray - Oscar Wilde

Jane Austen - Pride and Prejudice artwork Pride and Prejudice
Jane Austen
Genre: Romance
Publish Date: 26 August 2008
Publisher: The Project Gutenberg
Seller: Scott Reid

Pride and Prejudice is a novel by Jane Austen, first published in 1813. The story follows the main character Elizabeth Bennet as she deals with issues of manners, upbringing, morality, education, and marriage in the society of the landed gentry of early 19th-century England. Elizabeth is the second of five daughters of a country gentleman living near the fictional town of Meryton in Hertfordshire, near London. Though the story is set at the turn of the 19th century, it retains a fascination for modern readers, continuing near the top of lists of "most loved books" such as The Big Read. It has become one of the most popular novels in English literature and receives considerable attention from literary scholars. Modern interest in the book has resulted in a number of dramatic adaptations and an abundance of novels and stories imitating Austen's memorable characters or themes. To date, the book has sold some 20 million copies worldwide. As Anna Quindlen wrote, Pride and Prejudice is also about that thing that all great novels consider, the search for self. And it is the first great novel that teaches us this search is as surely undertaken in the drawing room making small talk as in the pursuit of a great white whale or the public punishment of adultery.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Pride and Prejudice - Jane Austen

Vladislav Vančura - Marketa Lazarová artwork Marketa Lazarová
Vladislav Vančura
Genre: Classics
Publish Date: 08 February 2013
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Klasický román Vladislava Vančury přináší příběh o čisté duši a čisté lásce uprostřed chladného a nemilosrdného středověku. Markéta Lazarová má být zaslíbena bohu a strávit život v bezpečí kláštera, ale namísto toho je unesena čeládkou loupežníka Kozlíka. Uprostřed nelítostné sebranky kupodivu nenachází jen ponížení, ale i lásku, pokoru a pokřivený, leč upřímný smysl pro čest. Poprvé román vyšel v roce 1931 a v roce 1967 na jeho motivy František Vláčil natočil film, který se zařadil k vrcholům české kinematografie.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Marketa Lazarová - Vladislav Vančura

Leo Tolstoy - Anna Karenina artwork Anna Karenina
Leo Tolstoy
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 31 December 1872
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Described by William Faulkner as the best novel ever written and by Fyodor Dostoevsky as “flawless”, Anna Karenina tells of the doomed love affair between the sensuous and rebellious Anna and the dashing officer, Count Vronsky. Tragedy unfolds as Anna rejects her passionless marriage and thereby exposes herself to the hypocrisies of society. Set against a vast and richly textured canvas of nineteenth-century Russia, the novel's seven major characters create a dynamic imbalance, playing out the contrasts of city and country life and all the variations on love and family happiness.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Anna Karenina - Leo Tolstoy

Elena Aitken - When We Left artwork When We Left
Elena Aitken
Genre: Romance
Publish Date: 06 May 2018
Publisher: Ink Blot Communications
Seller: Elena Aitken

She needs a fresh start.  He needs her to see how he’s changed.  Can time really heal everything and make a second chance at love possible?  Reeling from a painful divorce, and with a teenager in town, Cam’s returned to her hometown to heal. Not only is Timber Creek the only place that’s ever felt like home, her best friends are there...and the first boy she ever really loved.  Evan has only ever loved one woman. Sixteen years ago he knew he wasn’t good enough for her, but now she’s back, and time has a way of changing things. Cam’s got her hands full trying to come to grips with her new life. The last thing she needs is to get involved with Evan again. But their attraction is impossible to ignore, and the connection that existed between them so many years ago is still very much alive. This could be the second chance they’ve always wanted, but there are years of hurt and misunderstandings between them. Never mind the truth of the past and the reality of the present that could once again threaten to pull them apart. This time for good.


2019-09-15T17:12:37-07:00

When We Left - Elena Aitken

Valentina Cváčková - Citáty artwork Citáty
Rozšířená verze
Valentina Cváčková
Genre: Self Help
Publish Date: 06 September 2017
Publisher: Shuffle Books
Seller: Valentina Cvackova

Nejrozsáhlejší sbírka citátů (přes 120 autorů) na českém iBooks Store a zároveň nejúspěšnější kniha posledních let, již nad 19 000 stáhnutí k roku 2019! Naleznete medaionky a fotky osobností, známé i méně proslavné tváře - přehledně seřazené dle abecedy, s galeriemi některých umělců a obsáhlým glosářem.  V knize si najde každý své, herci, spisovatelé, umělci, vědci i staří filosofové - zde jen malý seznam jmen: Lennon, Cobain, Kundera, Allen, Einstein, Osho, Kant, Werich, Hitler, Hugo, Kafka, Wilde, Marx, Orwell, Svěrák, Zeman, Disney, Masaryk, Sofokles, Lee, Jackson, Chaplin, Kerouac, Fulghum, Rowlingová, Smetana, Kopecký, Beethoven, Hus, Trump, Tolkien, Jobs, Kennedy, Forman, Hemingway, Čapek, Twain, Monroe, Obama, Laub a další. 


2019-09-15T17:12:37-07:00

Citáty - Valentina Cváčková

Morgan Rice - Proměněná (Seriál Upíří Žurnály – Kniha První) artwork Proměněná (Seriál Upíří Žurnály – Kniha První)
Morgan Rice
Genre: Fantasy
Publish Date: 10 June 2015
Publisher: Morgan Rice
Seller: Lukeman Literary Management

„Kniha, která konkuruje STMÍVÁNÍ a UPÍŘÍM DENÍKŮM. Jedna z těch, které budete chtít číst jedním dechem až do poslední stránky! Pokud máte rádi dobrodružství, milostné příběhy a upíry, tato kniha je tou pravou pro vás!“ --Vampirebooksite.com PROMĚNĚNÁ je první knihou z bestsellerové série UPÍŘÍ DENÍKY, která zatím obsahuje jedenáct knih, a už teď obdržela více než 600 recenzí, jež ji hodnotí pěti hvězdami! V knize PROMĚNĚNÁ (První kniha ze série Upíří deníky), je osmnáctiletá Caitlin Paineová nucena opustit klidné prostředí malého města a začít chodit na nepříliš bezpečnou střední školu v New Yorku, protože se její matka opět musela přestěhovat za prací. Jedinou světlou stránkou celé situace je Jonah, Caitlinin nový spolužák, se kterým okamžitě najdou společné zalíbení. Než se ale jejich vzájemné sympatie stačí rozvinout v něco většího, Caitlin zjišťuje, že se začíná měnit. Najednou se cítí nelidsky silná, citlivá na denní světlo a má podivný hlad, kterému vůbec nerozumí. Snaží se pochopit, co se to s ní děje, ale její nutkání nakonec přivedou přivedou na špatné místo ve velmi nevhodnou dobu. Přímo před očima se jí tak otevře pohled na doposud skrytý svět, který existuje přímo pod ulicemi New Yorku. Proti své vůli je tak vtažena přímo doprostřed mocenských sporů mezi dvěma mocnými klany a počínající války upírů.  V tom okamžiku Caitlin potká Caleba, záhadného a mocného upíra, který jí zachrání život. Potřebuje ji, aby jej přívedla na stopu legendárního, nyní však ztraceného, artefaktu. Ona zase potřebuje jeho kvůli ochraně, kterou ji poskytuje, a odpovědím, které ona nutně potřebuje znát. Společně budou muset najít odpověď na jednu zásadní otázku: Kdo vlastně byl Caitlinin skutečný otec? Caitlin se tím zároveň ocitá mezi dvěma muži a navíc je ve hře i něco dalšího: zakázaná láska. Láska mezi dvěma odlišnými rasami, kvůli které oba budou muset riskovat. Budou však ochotni riskovat jeden pro druhého úplně vše?  „Ideální příběh pro mladé čtenáře. Morgan Riceová odvedla skvělou práci vytvořením zajímavého a unikátního příběhu, který nezapadne mezi ostatní podobné příběhy z „upírského“ žánru. První kniha této série se točí kolem jedné dívky…velmi neobvyklé dívky!...Velice snadná četba, kterou čtenář doslova proletí… Vhodné pro každého, kdo má rád lehkou četbu s paranomální tématikou. Kniha nemusí být vhodná pro děti (PG).“ --The Romance Reviews   „Kniha mě od počátku zaujala a už nepustila…Příběh je úžasným dobrodružstvím, které rychle plyne a je plné akce od samého počátku. V celé knize není jediné nudné místo.“ --Paranormal Romance Guild


2019-09-15T17:12:37-07:00

Proměněná (Seriál Upíří Žurnály – Kniha První) - Morgan Rice

Apple Inc. - MacBook Air – základy artwork MacBook Air – základy
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 08 November 2018
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

V příručce „MacBook Air – základy“ (pro modely s displejem Retina) najdete všechno, co potřebujete vědět, abyste mohli svůj nový MacBook Air rychle uvést do provozu a začít ho používat. Seznámíte se s hardwarem a předinstalovanými aplikacemi a dozvíte se, jak nastavit Touch ID pro bleskurychlé odemykání Macu i pro snadné placení online s Apple Pay.


2019-09-15T17:12:37-07:00

MacBook Air – základy - Apple Inc.

Adam Motvička - Dělejte jen to, co vás baví artwork Dělejte jen to, co vás baví
Přiliš dlouhé na článek, ale tak akorát na čtení cestou do práce. Přečtěte si abyste do práce už příště nemuseli.
Adam Motvička
Genre: Philosophy
Publish Date: 21 November 2015
Publisher: Adam motvička
Seller: Adam Motvicka

V práci trávíme velkou část našeho života. Je škoda, kolik lidí bere práci jen jako prostředek k vydělávání peněz. Pojďte si také uvědomit, že můžete dělat jen to co vás baví, a skvěle se tím živit.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Dělejte jen to, co vás baví - Adam Motvička

Karel Čapek - Devatero pohádek artwork Devatero pohádek
edice: Karel Čapek
Karel Čapek
Genre: Classics
Publish Date: 10 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Pošťácká, Doktorská, Policejní a Vodnická pohádka - nejznámější příběhy z knihy Karla Čapka. Jedna z nejoblíbenějších dětských knížek si získává nové generace čtenářů díky milému a poutavému stylu, krásné češtině a humorné nadsázce. Jednotlivé pohádky byly mnohokrát adaptovány pro televizi i film, jsou populární školní i mimoškolní četbou pro malé i velké.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Devatero pohádek - Karel Čapek

Miss Love - 69 Positionen des Kamasutra artwork 69 Positionen des Kamasutra
Miss Love
Genre: Health & Fitness
Publish Date: 14 March 2017
Publisher: LOL publishing
Seller: LOL Presse SARL

Bereichern Sie Ihr Sexleben mit diesen 69 Kamasutra-Stellungen. Entfliehen Sie der Routine und entdecken Sie völlig neue Sinnesfreuden. Egal ob Sie für einen Abend oder für ein ganzes Leben ein Paar sind, geben Sie sich einer Mischung aus Erotik und Lust, Liebe und Sinnlichkeit, Zärtlichkeiten und Meisterleistungen im Bett hin!


2019-09-15T17:12:37-07:00

69 Positionen des Kamasutra - Miss Love

Peter Kahoun - O žaludovi artwork O žaludovi
Jak ztratil čepičku
Peter Kahoun
Genre: Action & Adventure
Publish Date: 29 July 2017
Publisher: Peter Kahoun
Seller: Peter Kahoun

Krátký příběh o žaludovi, který se jednou ráno probudil a uvědomil si, že ztratil svoji čepičku. Podaří se mu ji najít? A jaké nebezpečí se skrývá v borůvkovém keři? — Pohádka pro děti odhadem od dvou do pěti let. Přečtete za deset minut. :)


2019-09-15T17:12:37-07:00

O žaludovi - Peter Kahoun

Daniel Defoe - Robinson Crusoe artwork Robinson Crusoe
Daniel Defoe
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 31 December 1718
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The book is a fictional autobiography of the title character, whose birth name is Robinson Kreutznaer, a castaway who spends years on a remote tropical island near Trinidad, encountering cannibals, captives, and mutineers before being rescued.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Robinson Crusoe - Daniel Defoe

William Shakespeare - Hamlet artwork Hamlet
William Shakespeare
Genre: Theatre
Publish Date: 04 September 2014
Publisher: PlayShakespeare.com
Seller: Public Domain

The prince of Denmark tries to summon the will to kill his father's murderer, his uncle and now king.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Hamlet - William Shakespeare

Andrej Babiš - O čem sním, když náhodou spím artwork O čem sním, když náhodou spím
Vize 2035 pro Českou republiku, pro naše děti
Andrej Babiš
Genre: Biography
Publish Date: 22 July 2017
Publisher: ANO 2011
Seller: Andrej Babis

Moje první knížka. Psal jsem ji za pomoci mnoha lidí víc než rok. Je to moje vize České republiky v roce 2035. Možná vás to překvapí, ale zatím jsem první politik v naší zemi, který něco takového napsal. Poslední, kdo to udělal, byl Jan Antonín Baťa, když napsal Budujme stát pro 40 000 000. Od té doby nikdo. K téhle knížce už se vyjádřilo spousta lidí, ale ne každý ji četl. Vydal jsem ji zdarma, ať je pro každého. Nejdřív tištěnou a pak i elektronickou. A myslím, že byste na ni měli mít názor. Měli bychom přemýšlet o vizi naší země. Budu moc rád, když si knížku přečtete a napíšete mi, třeba na můj Facebook, nebo na náš web Chceme lepší Česko. Co je v knížce? Sen o zemi, která funguje Sen o solidaritě Sen o zdravých lidech Sen o fair play Sen o čisté krajině Sen o spravedlnosti  Sen o poctivé politice Sen o tom, co budou naše děti umět Sen o kultuře pro všechny Sen o zemi, kde je všechno blízko Sen o chytrých městech Sen o živém venkově Sen o slušném podnikání Sen o úspěchu Sen o bezpečí Sen o nezávislosti


2019-09-15T17:12:37-07:00

O čem sním, když náhodou spím - Andrej Babiš

Markéta Walsbergerová & Radek Kudrna - Uzdravte se jídlem! artwork Uzdravte se jídlem!
Uzdravte se jídlem...
Markéta Walsbergerová & Radek Kudrna
Genre: Spirituality
Publish Date: 08 November 2014
Publisher: Radek Kudrna
Seller: Radek Kudrna

Žádná dieta! SCD STYL! Představte si, že se zbavíte nadobro své ne moci tak, že si budete neskutečné užívat dobrot, které jste možná ještě nikdy nejedli.  A to nejlepší… ušetříte svoje peníze!  SCD vás nepřijde na víc, než běžná strava a vaše náklady na léky, vyšetření a další potřeby spojené s vaším neduhem ZMIZÍ. Pocitově se vrátíte o 10 až 20 let nazpět.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Uzdravte se jídlem! - Markéta Walsbergerová & Radek Kudrna

Lars Kepler - Stalker (free sampler) artwork Stalker (free sampler)
Lars Kepler
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 11 February 2016
Publisher: HarperCollins
Seller: HarperCollins Publishers

You thought you were alone. Think again. The groundbreaking fifth thriller in Lars Kepler’s bestselling series featuring Joona Linna. Perfect for fans of Stieg Larsson and Jo Nesbo. CLOSE THE CURTAINS A film arrives at Stockholm’s National Crime Investigation Department showing a woman in her own home, plainly unaware she is being watched. The police don’t take it seriously … until she is found murdered. LOCK THE DOOR When the next video arrives, Detective Margot Silverman frantically attempts to identify the victim. But it’s already too late. Because at the time the video was sent, the killer was already inside their house… BEFORE IT’S TOO LATE Soon Stockholm is in the grip of terror. Who will the Stalker target next? Reviews ‘The story is incredibly dark and the reader will be caught between wanting to turn the page to read on and being too scared to do so’ SUN ‘STALKER is terrifying yet hugely enjoyable to read but be warned, it may take you a while to sleep after you finish it’ DAILY EXPRESS ‘Dark, complex, and chillingly intelligent, STALKER hooks you on page one and never relents’ MEG GARDINER ‘This is not a book for anyone on heart medication. Kepler is a virtuoso at delivering scenes of suspense’ NEW YORK TIMES ‘An intricate plot and escalating tension set the stage for this tense, clever, pulse-pounding thriller’ J. D. BARKER Praise for Lars Kepler: ‘One of the most hair-raising crime novels published this year’ SUNDAY TIMES ‘Hurtles along … full of nuanced detail which sets it far above the average thriller … You’ll be terrified’ EVENING STANDARD ‘Taking Europe by storm…ferocious, visceral storytelling that wraps you in a cloak of darkness’ DAILY MAIL ‘Deeply scarifying stuff’ INDEPENDENT ‘Chillingly vicious’ MARIE CLAIRE ‘Brilliantly scary’ DAILY EXPRESS ‘Kepler has a direct line to a very dark place in the human soul’ Lev Grossman, TIME About the author Lars Kepler is a No.1 bestselling international sensation, whose Joona Linna thrillers have sold more than 10 million copies in 40 languages. The first book in the series, The Hypnotist, was selected for the 2012 Richard and Judy Book Club and the most recent, The Sandman, was one of the Evening Standard’s books of the year. Stalker is the fifth novel in the series and went straight to No.1 in Sweden, Norway, Holland and Slovakia. Lars Kepler is the pseudonym for writing duo, Alexander and Alexandra Ahndoril. They live with their family in Sweden.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Stalker (free sampler) - Lars Kepler

Antoan de Sent-Egziperi - Mali princ artwork Mali princ
Antoan de Sent-Egziperi
Genre: Classics
Publish Date: 11 August 2007
Publisher: New look entertainment
Seller: new look entertainment doo 423952712

Antoan de sent Egziperi (1900) linijski i ratni pilot, poginuo 1944. kao pilot-izvižač, oboren od nemačkih aviona. pored niza romana o pilotima ("Južna poštanska služba", "Noćni let", "Zemlja ljudi", "Ratni pilot") napisao roman "Tvrđava", te neobično poetsku knjigu "Mali princ". Egziperi neguje kult razumevanja i duboke moralnosti, razvijajući vanvremensku veru u moć preobražavanja čoveka i dosezanja do pravog saznavanja njegove prirode. Mali princ je knjiga za male i velike, napisana poput bajke ona otkriva utopijski svet kroz priču o dečaku dospelom sa udaljene i sićušne planete i njegovom traganju za odanošću i ljubavlju. Ovo je knjiga i o stvarnom svetu, o čoveku, njegovim zabludama i grehovima, o nevinosti u otkrivanju najdubljih i najdragocenijih vrednosti postojanja, koja svojom sugestivnšću i poetskom toplinom osvaja decenijama generacije mladih i odraslih čitalaca.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Mali princ - Antoan de Sent-Egziperi

Morgan Rice - Vysílání (Invazní kroniky—Kniha první): Sci-fi thriller artwork Vysílání (Invazní kroniky—Kniha první): Sci-fi thriller
Morgan Rice
Genre: Science Fiction
Publish Date: 23 April 2019
Publisher: Morgan Rice
Seller: Lukeman Literary Management

“VYSÍLÁNÍ je neotřelý, nepředvídatelný a silnými postavami podpořený thriller se sci-fi prvky. Co dalšího by si mohli čtenáři přát? (Snad jen rychlé vydání Knihy druhé, Přistání)” --Midwest Book Review Od přední světové autorky bestsellerů přichází dlouho očekávaná sci-fi série. Když SETI konečně zachytí signál od mimozemské civilizace, co se stane dál? Třináctiletý chlapec umírající na vzácnou mozkovou chorobu je jediný, kdo slyší signál z vnějšího vesmíru. Dokonce mu rozumí. SETI potvrzuje, že je signál skutečný. Co nám sděluje? Jak zareaguje svět?  A hlavně: blíží se vetřelci? "Nabité akcí... Riceová skvěle píše a má fascinující předpoklady.” –Publishers Weekly, ke knize Cesta hrdiny "Perfektní fantasy... doporučeno všem, kdo mají rádi epické fantasy plné mocných, ale uvěřitelných mladých hrdinů." –Midwest Book Review, komentář ke knize Vzestup draků “Akcí nabitá fantasy, která jistě potěší fanoušky předchozích knih od Morgan Rice, stejně jako fanoušky děl jako je série ODKAZ DRAČÍCH JEZDCŮ od Christophera Paoliniho…. Fanoušci fikce pro mladé budou toto poslední dílo Riceové hltat a pak škemrat o přídavek.” –The Wanderer, A Literary Journal (komentář k Vzestup draků) Kniha číslo dvě ze série—PŘISTÁNÍ—je také k dispozici pro předobjednávku! K dispozici je i množství dalších sérií Morgan Riceové, tentokrát ve fantasy žánru, včetně knihy CESTA HRDINY (první kniha série ČARODĚJŮV PRSTEN), která je zdarma a má více než 1300 pětihvězdičkových recenzí!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Vysílání (Invazní kroniky—Kniha první): Sci-fi thriller - Morgan Rice

William Ifeanyi Moore - 30/30: Short Stories On Love, Life And Other Such Nonsense artwork 30/30: Short Stories On Love, Life And Other Such Nonsense
William Ifeanyi Moore
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 15 February 2016
Publisher: William Ifeanyi Moore
Seller: Smashwords, Inc.

A collection of short stories discussing love, life, loneliness, culture, sexism, the human condition, sex and other such interesting topics.


2019-09-15T17:12:37-07:00

30/30: Short Stories On Love, Life And Other Such Nonsense - William Ifeanyi Moore

Unknown Dio - Čo je realita, alebo ako dosiahnuť dokonalosť. artwork Čo je realita, alebo ako dosiahnuť dokonalosť.
Unknown Dio
Genre: Sci-Fi & Fantasy
Publish Date: 12 January 2013
Publisher: Dio
Seller: Dio

Príbeh o živote človeka v rôznych realitách. Život po živote. Oživenie stratenej lásky k Bohu. Cesta k dokonalosti. Čitateľ v tejto malej knihe nájde mnoho odpovedí, ktoré doposiaľ neboli zodpovedané: ako sa sám vyliečiť, príčiny chorôb, príčiny utrpenia, vegetariánstvo, posmrtný život, nadprirodzené schopnosti, pravá láska... Cieľom knihy je pomôcť človeku dostať sa na vyššiu úroveň vedomia a tak nájsť večné šťastie a pravú lásku. Príbeh sa bude niekomu zdať ako sci-fi a niekomu ako realita. 


2019-09-15T17:12:37-07:00

Čo je realita, alebo ako dosiahnuť dokonalosť. - Unknown Dio

Morgan Rice - Kouzelná továrna (Oliver Blue a Škola pro Vidoucí—Kniha první) artwork Kouzelná továrna (Oliver Blue a Škola pro Vidoucí—Kniha první)
Morgan Rice
Genre: Fantasy
Publish Date: 10 May 2019
Publisher: Morgan Rice
Seller: Lukeman Literary Management

“Skvělé zahájení série, která obsahuje kombinaci uvěřitelných postav a překážek, se kterými se musejí vyrovnat. Neosloví jen mládež, ale i dospělé fanoušky fantasy, kteří hledají epické příběhy o přátelství a dobrodružství.” --Midwest Book Review (Diane Donovan) (ke knize Trůn pro sestry ) “Představivost Riceové skutečně nezná mezí.” --Books and Movie Reviews (ke knize Trůn pro sestry ) Od světové autorky bestsellerů číslo 1 přichází nová série pro středně staré čtenáře – ale i pro dospělé! Fanoušci Harryho Pottera a Percyho Jacksona – dál už nehledejte! KOUZELNÁ TOVÁRNA: OLIVER BLUE A ŠKOLA PRO VIDOUCÍ (KNIHA PRVNÍ) vypráví příběh jedenáctiletého Olivera Bluea. Chlapce, kterého jeho nenávistná rodina nemá vůbec ráda. Oliver ví, že je jiný, cítí, že má moc, kterou ostatní nevládnou. Je posedlý vynálezy a odhodlaný uniknout ze svého hrozného života. Chce sám vést svůj osud. Když se Oliver přestěhuje do dalšího hrozného domu, je zařazen do další šesté třídy, která je ještě horší než ta předchozí. Šikanují ho, neberou mezi sebe a on neví, co s tím. Když se ale dostane do opuštěné továrny, začíná přemýšlet, jestli by se mu nemohl splnit sen. Kdo je ten záhadný starý vynálezce, který se v továrně ukrývá?  A co jeho tajemný vynález? Vrátí se Oliver v čase do roku 1944, do magické školy pro děti, které mají podobnou moc, jako on sám? Povznášející fantasy, KOUZELNÁ TOVÁRNA je první knihou v ohromující nové sérii plné magie, lásky, humoru, zlomených srdcí, tragédií, předurčení a řady šokujících zvratů. Do Olivera Bluea se zamilujete a neodtrhnete se od něj až do chvíle, kdy budete muset jít spát. Druhá kniha ze série (KOULE KANDRY) a třetí kniha (OBSIDIÁNI) jsou již také k dispozici!   “Máme zde začátek něčeho pozoruhodného.”   --San Francisco Book Review (komentář ke knize Cesta hrdiny )


2019-09-15T17:12:37-07:00

Kouzelná továrna (Oliver Blue a Škola pro Vidoucí—Kniha první) - Morgan Rice

Oscar Wilde - Miscellaneous Aphorisms; The Soul of Man artwork Miscellaneous Aphorisms; The Soul of Man
Oscar Wilde
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 30 December 1899
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The mystery of love is greater than the mystery of death. Women are made to be loved, not to be understood. It is absurd to have a hard and fast rule about what one should read and what one shouldn't. Moren than half of modern culture depends on what one shouldn't read. Women, as someone says, love with their ears, just as men love with their eyes, if they ever love at all. It is better to be beautiful than to be good, but it is better to be good than to be ugly.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Miscellaneous Aphorisms; The Soul of Man - Oscar Wilde

Harry Dayle - Dark Webb artwork Dark Webb
Harry Dayle
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 04 April 2016
Publisher: Shelfless
Seller: Shelfless Ltd

“Meet Amy. Should she live, or should she die? Her fate is in your hands! Vote now…” Reclusive website designer Thaddeus Webb thinks he knows the internet, but a brief excursion into its shadier regions throws up more than he bargained for. He stumbles across a harrowing video of a captive girl, her destiny to be decided by paying voters. When it becomes clear the authorities aren’t taking the plight of the victim seriously, Thad knows he can’t stand by and do nothing. Could this be his chance to redeem himself for the sins of his past? Before he knows it, he’s become embroiled in a search that traverses both physical space and cyber-space as he works to track down the untrackable, trace the untraceable, and try to save the blameless teenager before the vote reaches its grisly conclusion. Dark Webb is the first in a brand new series from Harry Dayle, author of the acclaimed Noah’s Ark and The Faslane Files.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Dark Webb - Harry Dayle

Patrick Zandl - Flotila Země artwork Flotila Země
Patrick Zandl
Genre: Sci-Fi & Fantasy
Publish Date: 05 April 2010
Publisher: Patrick Zandl
Seller: Smashwords, Inc.

Valka. Odkudsi z vesmiru se vynori mimozemstane a leti sezehnout Zemi svym smrdutym dechem. A na druhe strane existuje Flotila Zeme, která se jim postavi. Kniha vlastne neni o nicem jinem, nez o jedne jedine bitve a spouste umirani. Nenajdete tu casoprostorove paradoxy, frankensteinska monstra - jen techniku, o ktere byste verili, že je lidstvu skoro na dosah ruky!


2019-09-15T17:12:37-07:00

Flotila Země - Patrick Zandl

Morgan Rice - Bratrská Přísaha (Sága Čarodějův Prsten – Kniha Čtrnáctá) artwork Bratrská Přísaha (Sága Čarodějův Prsten – Kniha Čtrnáctá)
Morgan Rice
Genre: Epic
Publish Date: 19 May 2015
Publisher: Morgan Rice
Seller: Lukeman Literary Management

“ČARODĚJŮV PRSTEN má všechny rysy potřebné pro jasný úspěch: hlavní i vedlejší příběh, záhadná atmosféra, stateční rytíři a rozkvétající vztahy, které zacelují rány na zlomených srdcích, a dále také podvod či zrada. Slibuje dlouhé hodiny zábavy a jistě uspokojí všechny věkové kategorie. Dílo najde své místo v knihovnách u všech příznivců fantasy literatury.“ -- Books and Movie Reviews , Roberto Mattos Světový bestseller číslo jedna! Autorka bestsellerů Morgan Rice přichází s novou úžasnou fantasy sérií. Příběh knihy CESTA HRDINY (Kniha první v sérii ČARODĚJŮV PRSTEN)  se točí kolem osudů jednoho dospívajícího, a velmi zvláštního chlapce, čtrnáctiletého poddaného ze zapadlé vesnice na okraji Království Prstenu. Thorgrin je nejmladší ze čtyř bratrů, jejich otec pro něj má jenom samé podřadné práce a bratři jím opovrhují. Thorgrin sám ale cítí, že je jiný než ostatní. Sní o tom, že se jednoho dne stane skvělým válečníkem, přidá se ke králově družině a společně s nimi bude ochraňovat Prsten od hord nepřátel, žijících na druhé straně Kaňonu. Když dospěje do určeného věku, otec mu zakáže, aby se pokusil o přijetí u královské Legie. Chlapec jej odmítne poslechnout a na vlastní pěst se vydá na cestu z rodné vesnice. Je odhodlán prosadit si svou za každou cenu.   Jenže Králův Dvůr je plný zápasu o moc, neuspokojených ambicí, rodinných dramat, žárlivosti, násilí a zrady. Král MacGil si musí z potomků vybrat svého nástupce, zatímco Meč Osudu, zdroj veškeré jejich moci, stále nedotknutý čeká na vyvoleného, který bude schopen jím vládnout. Thorgrin přijíždí do města jako nezvaný cizinec a musí si prosadit své přijetí do Legie.  Po čase zjišťuje, že má určité zvláštní síly, kterým sám nerozumí. Zjišťuje, že má neobyčejný dar a že jej čeká neobyčejný osud. Navzdory svým možnostem se zamiluje do královy dcery, a když jejich vztah začíná postupně rozkvétat, Thor zjišťuje, že proti němu stojí mocní soupeři. Když se snaží porozumět svým schopnostem, králův mág jej vezme pod svá ochranná křídla a poví mu, že matka, kterou chlapec nikdy nepoznal, pocházela z daleké země za Kaňonem, vlastně dokonce až za Zemí Draků. Než může Thorgrin uskutečnit svůj sen a stát se válečníkem, čeká jej spousta náročného tréninku. Z něj je však neustále vyrušován, protože se proti své vůli stává středem dvorních machinací a intrik, které se snaží zničit jeho lásku a srazit jej do kolen – a celé království s ním. Díky důmyslně propracovanému fiktivnímu světu a postavám je CESTA HRDINY epickým příběhem o přátelství a lásce, rivalitě a spolupráci, o rytířích a dracích, intrikách a politických machinacích, o dospívání, o zlomených srdcích, o podvodu, ambicích a zradě. Je to příběh o cti a odvaze, o osudu a předurčení, a také o magii. Je to fantasy, které nás přivede do světa, na který už potom nikdy nezapomeneme, a které osloví čtenáře obou pohlaví a každého věku. To vše na ploše 80 000 slov.  Knihy č. 3 až č. 17 jsou nyní rovněž dostupné! „Zábavná epická fantasy.“ —Kirkus Reviews “Můžeme tu vidět počátek něčeho neobyčejného.” --San Francisco Book Review “Nabité akcí …. Autorčin styl je skvělý a příběh strhující.” --Publishers Weekly “Temperamentní fantasy …. Počátek něčeho, co slibuje stát se strhující epickou fantasy sérií pro mladé čtenáře.” --Midwest Book Review


2019-09-15T17:12:37-07:00

Bratrská Přísaha (Sága Čarodějův Prsten – Kniha Čtrnáctá) - Morgan Rice

Eva Prchalova - Penzion u studeného jezera artwork Penzion u studeného jezera
Eva Prchalova
Genre: Short Stories
Publish Date: 20 February 2012
Publisher: Marek Hospodarsky
Seller: Marek Hospodarsky

Penzion u studeného jezera Krátký příběh o osamění a naději.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Penzion u studeného jezera - Eva Prchalova

Vladislav Vančura - Luk královny Dorotky artwork Luk královny Dorotky
Vladislav Vančura
Genre: Classics
Publish Date: 08 February 2013
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Šest povídek (Guy de Maupassant, Usmívající se děvče, Brusič nožů, Dobrá míra, Chirurgie, Konec vše napraví), jimž společným motivem je lidská láska. Jejich hrdiny jsou muži a ženy, kteří se "dali na cestu objevů a bloudí vesmírem lásky, jehož nesmírný čas a nesmírné dráhy jsou uvnitř pramalého srdce".


2019-09-15T17:12:37-07:00

Luk královny Dorotky - Vladislav Vančura

Morgan Rice - Vzestup Draků (Králové a Čarodějové—Kniha První) artwork Vzestup Draků (Králové a Čarodějové—Kniha První)
Morgan Rice
Genre: Fantasy
Publish Date: 28 July 2015
Publisher: Morgan Rice
Seller: Lukeman Literary Management

“Pokud jste si mysleli, že po skončení ságy Čarodějova prstenu již není pro co žít, pak jste na omylu. V příběhu VZESTUP DRAKŮ přichází Morgan Rice s příslibem další vynikající série, kde nám umožňuje ponořit se do fantazie o skřítcích a dracích, chrabrosti, cti, kuráže, kouzla a víry ve vlastní osud. Morgan se znovu podařilo vykreslit silné postavy, které nás nutí je povzbuzovat na každé stránce….Dílo najde své místo v knihovnách všech příznivců dobře psané fantasy literatury.” --Books and Movie Reviews, Roberto Mattos Bestseller číslo jedna! Autorka bestselleru číslo jedna, Morgan Rice, přichází s novou epickou fantasy ságou: VZESTUP DRAKŮ (KRÁLOVÉ A ČARODĚJOVÉ—Kniha první). Kyra, 15, sní o tom stát se známým bojovníkem, stejně jako její otec, i když je jedinou dívkou v tvrzi, plné chlapců. Svádí vlastní souboj s tím, aby se jí podařilo porozumět její vzvláštní dovednosti, tajemné vnitřní síle, a uvědomuje si, že je jiná, než ostatní. Je před ní skrýváno tajemství o jejím narození a o věštbě, do které je zahalena, a tak se snaží přijít na to, kým vlastně je. Když Kyra dospěje a místní Lord se rozhodne, že se jí zmocní a odvede si ji, její otec ji chce provdat, aby ji tak zachránil. Ale Kyra odmítá a vydá se na svou vlastní cestu do nebezpečného lesa, kde se setká se zraněným drakem – a podnítí tak celou řadu událostí, které navždy změní celé království. Patnáctiletý Alec se zatím obětuje pro svého bratra, místo kterého se nechá naverbovat a je odvezen na voze směrem k Plamenům, zdi z ohně, která je sto stop vysoká a která brání vstupu armádě skřítků z východu. Na druhé straně království se žoldnéř Merk pokouší opustit svou temnou minulost a přejít přes les až k Věži, aby se tam stal Hlídačem a pomohl strážit Ohnivý Meč, magický zdroj síly království. Ale skřítkové se chtějí k Meči také dostat – a připravují ohromnou invazi, která má královstí navždy zničit. Se svou silnou atmosférou a ucelenými postavami je VZESTUP DRAKŮ ohromující ságou o rytířích a bojovnících, králech a Lordech, o cti a udatnosti, kouzlu, osudu, nestvůrách a dracích. Je to příběh lásky a zlomených srdcí, zklamání, tužeb a zrady. Je to vrcholná fantasy, která nás zve do světa, na který už nikdy nezapomeneme, do světa, který osloví čtenáře obou pohlaví a každého věku. KRÁLOVÉ A ČARODĚJOVÉ – Kniha druhá – bude již brzy dostupná. “VZESTUP DRAKŮ je úspěchem – hned od samotného začátku.... Je to mimořádná fantasy...a začíná, jak se očekává, kdy jeden hrdina bojuje a hladce vstoupí mezi širší okruh rytířů, draků, kouzla a nestvůr, a také osudu....Najdeme zde všechny požitky bujné fantasy, od vojáků a bitev, až k rozporu se sobě samými....Doporučená volba pro každého, kdo si umí vychutnat epické fantasy dílo, které je plné silných a věrohodných dospívajících hrdinů.” --Midwest Book Review, D. Donovan, eBook Reviewer


2019-09-15T17:12:37-07:00

Vzestup Draků (Králové a Čarodějové—Kniha První) - Morgan Rice

Apple Inc. - Uživatelská příručka pro Apple Watch artwork Uživatelská příručka pro Apple Watch
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 23 April 2015
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

V této příručce najdete vše, co potřebujete vědět o hodinkách Apple Watch a o aplikaci Apple Watch na iPhonu. Dozvíte se tu, co všechno s hodinkami Apple Watch dokážete a jak na to. Kompletní příručka přímo od společnosti Apple, která vám umožní využít vaše nové hodinky Apple Watch na maximum.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Uživatelská příručka pro Apple Watch - Apple Inc.

Vladimír Ekart & Jan Hrubý - Objevte a naplňte své vlastní sny artwork Objevte a naplňte své vlastní sny
Praktický průvodce k nalezení a naplnění vlastních snů
Vladimír Ekart & Jan Hrubý
Genre: Self Help
Publish Date: 05 February 2012
Publisher: Vladimir Ekart
Seller: Vladimir Ekart

Hledání a naplňování svých snů je důležitý a tvůrčí proces. Každý to v sobě máme, od dětství víme, čím chceme být a co chceme dělat. Máme sny a toužíme po tom je naplnit. Později na ně zapomínáme a odsouváme je do sklepa nebo na půdu našeho života a naše hravost a radost se postupně vytrácí.  Rozpomínání si na svoje sny a jejich naplňování je vlastně návratem do svého dětství – návratem sama k sobě. Probudíme v sobě znovu své malé dítě a spojíme tak důležité části naší bytosti.  Tu dospělou, která má v sobě schopnost se rozhodovat a vidět svět z praktické stránky a tu dětskou, hravou a radostnou část, která nezná omezení.  Nalezení a naplňování vlastních snů je jedna z cest k naší celistvosti.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Objevte a naplňte své vlastní sny - Vladimír Ekart & Jan Hrubý

Jane Austen - Pride and Prejudice artwork Pride and Prejudice
Jane Austen
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 04 October 2010
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Adversaries at first in the endless rounds of balls, parties and social gatherings, they soon develop a grudging respect for one another that blossoms into romance when each comes to appreciate the tender feelings that course beneath the veneer of their propriety and reserve.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Pride and Prejudice - Jane Austen

Apple Inc. - MacBook Pro – základy artwork MacBook Pro – základy
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 27 October 2016
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

S příručkou „MacBook Pro – základy“ můžete svůj nový MacBook Pro rychle nastavit a hned ho začít používat s předinstalovanými aplikacemi. Naučíte se pracovat s užitečnými zkratkami a nástroji, které máte na Touch Baru doslova na dosah prstů, a nastavíte si Touch ID, kterým můžete svůj Mac bleskurychle odemykat.


2019-09-15T17:12:37-07:00

MacBook Pro – základy - Apple Inc.

James Caulfield - Dark Web artwork Dark Web
James Caulfield
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 18 December 2016
Publisher: MoshPit Publishing
Seller: Smashwords, Inc.

“You're probably one of the best hackers who isn't hiding out in an embassy in London.” Little more than a day after the national election, convicted cyber-criminal Dennis Fitzroy finds himself approached by disgraced MP Wenda Brewer on behalf of ASIO. What she asks is risky – breathtakingly so. To challenge the company, globally acknowledged as the dominant force behind the internet, would be playing with fire in the most dangerous way. How could he resist? James Caulfield's 'Dark Web' is the Winner of the 2016 Goulburn SPYfest short story competition.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Dark Web - James Caulfield

Sean Patrick - Nikola Tesla artwork Nikola Tesla
Imagination and the Man That Invented the 20th Century
Sean Patrick
Genre: Self Help
Publish Date: 18 March 2013
Publisher: Oculus Publishers
Seller: WATERBURY PUBLICATIONS, INC.

If you want to learn about one of history’s most fascinating minds and uncover some of his secrets of imagination—secrets that enabled him to invent machines light years ahead of his time and literally bring light to the world—then you want to read this book. Imagination amplifies and colors every other element of genius, and unlocks our potential for understanding and ability.  It’s no coincidence that geniuses not only dare to dream of the impossible for their work, but do the same for their lives. They’re audacious enough to think that they’re not just ordinary players. Few stories better illustrate this better than the life of the father of the modern world, a man of legendary imaginative power and wonder: Nikola Tesla. In this book, you’ll be taken on a whirlwind journey through Tesla’s life and work, and not only learn about the successes and mistakes of one of history’s greatest inventors, but also how to look at the world in a different, more imaginative way. Read this book now and learn lessons from Nikola Tesla on why imagination is so vital to awakening your inner genius, and insights into the real “secret” to creativity, as explained by people like Jobs, Picasso, Dali, and Twain.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Nikola Tesla - Sean Patrick

Robb Thompson - Everyday Ways To Enjoy Success At Work artwork Everyday Ways To Enjoy Success At Work
Robb Thompson
Genre: Self Help
Publish Date: 14 June 2010
Publisher: Robb Thompson
Seller: Smashwords, Inc.

Is it possible to succeed and be happy at the same time? It is possible! As the dynamic principles found in this book change your role in the workplace, you’ll find that they bring new excitement to every area of your life. Soon, people will know you as a go-to person, and promotion will become an everyday reality! Don’t allow yourself to spend one more workday in frustration.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Everyday Ways To Enjoy Success At Work - Robb Thompson

Oscar Wilde - Selected Poems of Oscar Wilde artwork Selected Poems of Oscar Wilde
Oscar Wilde
Genre: Poetry
Publish Date: 29 November 1900
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Large format for easy reading. Selection of poems from the famous dramatist, novelist and poet of the Victorian Era. A celebrity of his time and still renowned for his barbed wit.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Selected Poems of Oscar Wilde - Oscar Wilde

David Hennessy - Classics of American Literature, Volume One artwork Classics of American Literature, Volume One
David Hennessy
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 13 August 2012
Publisher: David Hennessy
Seller: David Hennessy

Includes classic selections from American Literature before 1900. Featured authors include Edgar Allan Poe, Frederick Douglass, Mark Twain, Walt Whitman, Nathaniel Hawthorne, Washington Irving, Ralph Waldo Emerson, Henry David Thoreau, Emily Dickinson, Mary Rowlandson, Thomas Jefferson, Thomas Paine, Herman Melville, among others. The book is divided into 7 chapters, each covering a key era or theme in American Literature before 1900.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Classics of American Literature, Volume One - David Hennessy

Apple Inc. - Uživatelská příručka pro Apple TV artwork Uživatelská příručka pro Apple TV
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 30 October 2015
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

Všechno, co potřebujete o Apple TV vědět, přímo od Applu. Tato kompletní příručka vám pomůže v začátcích používání Apple TV a seznámí vás se všemi úžasnými věcmi, které dokáže.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Uživatelská příručka pro Apple TV - Apple Inc.

Huber Gray Buehler - Practical Exercises in English artwork Practical Exercises in English
Huber Gray Buehler
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 01 January 1924
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

This is the branch of English teaching in which art of using one's native tongue correctly and forcibly is acquired for the most part through imitation and practice, and is not so much a matter of knowledge as of habit.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Practical Exercises in English - Huber Gray Buehler

Blake Neely - FastTrack Guitar Method - Starter Pack artwork FastTrack Guitar Method - Starter Pack
Blake Neely
Genre: Music
Publish Date: 01 May 2018
Publisher: Hal Leonard
Seller: Hal Leonard Corporation

Always wanted to play guitar? Then get on the FastTrack and make it happen now] FastTrack method books give you a fast way to learn how to play that new instrument (or the one that's been sitting in the closet for a few years). Skeptical because other method books haven't worked for you? That's exactly why we wrote these] They're designed for the player who wants to learn on their own terms with the help of some user-friendly instruction, professional audio and video examples, and cool music to play along the way. Don't worry: we're not going to just show you a few tricks to play one or two songs. You're going to get everything you need to start playing (this is a Hal Leonard book, after all]) but then in a couple of weeks you'll become the player you've always wanted to be, ready to move into the songbooks filled with songs by the Beatles, Clapton, Hendrix, and more. And just in case that's not enough to convince you, the last section of all FastTrack Starter Packs (Guitar, Bass, Keyboard and Drums) includes the same songs so that you and your buddies can form a band and jam together. So, yes, it IS time to reignite those rock star dreams]


2019-09-15T17:12:37-07:00

FastTrack Guitar Method - Starter Pack - Blake Neely

Georg Wilhelm Friedrich Hegel - Wissenschaft der Logik, Erster Teil artwork Wissenschaft der Logik, Erster Teil
Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Genre: Philosophy
Publish Date: 29 June 2013
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Die völlige Umänderung, welche die philosophische Denkweise seit etwa fünf und zwanzig Jahren unter uns erlitten, der höhere Standpunkt, den das Selbstbewußtseyn des Geistes in dieser Zeitperiode über sich erreicht hat, hat bisher noch wenig Einfluß auf die Gestalt der Logik gehabt. Dasjenige, was vor diesem Zeitraum Metaphysik hieß, ist, so zu sagen, mit Stumpf und Stiel ausgerottet worden, und aus der Reihe der Wissenschaften verschwunden. Wo lassen oder wo dürfen sich Laute der vormaligen Ontologie, der rationellen Psychologie, der Kosmologie oder selbst gar der vormaligen natürlichen Theologie noch vernehmen lassen? Untersuchungen, zum Beispiel über die Immaterialität der Seele, über die mechanische und die Endursachen, wo sollten sie noch ein Interesse finden? Auch die sonstige Beweise vom Daseyn Gottes werden nur historisch, oder zum Behufe der Erbauung und Gemüthserhebung angeführt. Es ist dieß ein Faktum, daß das Interesse Theils am Inhalte, Theils an der Form der vormaligen Metaphysik, Theils an beiden zugleich verloren ist.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Wissenschaft der Logik, Erster Teil - Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Friedrich Nietzsche - Menschliches, Allzumenschliches: Ein Buch für freie Geister artwork Menschliches, Allzumenschliches: Ein Buch für freie Geister
Ein Buch für freie Geister
Friedrich Nietzsche
Genre: Philosophy
Publish Date: 26 June 2013
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Menschliches, Allzu: Ein Buch für freie Geister) ist ein Buch von Philosophen des 19. Jahrhunderts Friedrich Nietzsche, ist das Buch Nietzsches erste in der aphoristischen Stil, der kommen würde, um seine Schriften dominieren, diskutieren eine Vielzahl von Konzepten in kurzen Absätzen oder Redewendungen. Was einer Bewunderung Voltaire als Freigeist, aber auch eine Pause in seiner Freundschaft mit Richard Wagner vor zwei Jahren, widmet Nietzsche die ursprüngliche 1878-Ausgabe von Menschliches, Allzumenschliches ", um die Erinnerung an Voltaire an der Feier des Jahrestages der zu seinem Tod am 30. Mai 1778". Statt eines Vorworts, der erste Teil umfasste ursprünglich ein Zitat aus Descartes 'Discours de la méthode. Nietzsche später veröffentlicht alle drei Teile als zweibändige Ausgabe 1886 Hinzufügen eines Vorwort zu jedem Band, und das Entfernen des Descartes Angebot sowie die Hingabe an Voltaire.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Menschliches, Allzumenschliches: Ein Buch für freie Geister - Friedrich Nietzsche

Michel de Montaigne - The Essays of Montaigne — Complete artwork The Essays of Montaigne — Complete
Michel de Montaigne
Genre: Philosophy
Publish Date: 31 December 1591
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

In a vivid, contemporary style he surprises us with entertaining quotations; he moves swiftly from thought to thought, often digressing from an idea only to return to it triumphantly, having caught up with it elsewhere, and in so doing leads the reader along the criss-cross paths of a journey of discovery. Montaigne set out to discover himself. What he discovered instead was the human race.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Essays of Montaigne — Complete - Michel de Montaigne

Harry Wessling - Steve Jobs' Agenda artwork Steve Jobs' Agenda
Intelligent Cutting-Edge Products
Harry Wessling
Genre: Business & Personal Finance
Publish Date: 08 November 2011
Publisher: Axcepting GmbH
Seller: Axcepting GmbH

Steve Jobs' agenda, intelligent cutting-edge products, is an invigorating homage to Steve Jobs' outstanding lifetime achievement. It spotlights the exciting experiences Apple customers make during the process of being  interested in  Apple’s variety of products. The reader slips into the experiential perspective of the fascinating world of intelligent cutting-egde products, the most challenging product category industrial companies can produce. Anyone who has read this inspiring book, can understand why Apple has so many enthusiastic fans and firmly convinced customers and constantly succeeds in winning critical customers.   The basic principles on which Apple's enormous success is based, draws like a leitmotif through everything Steve Jobs has created. His principles are explored and evalued by using concrete examples. This eBook invites you to an unusual journey through the fascinating world of Apple’s current offers along the great ideas of Steve Jobs. Find out why his agenda has led to great successes and his rather strange paths, which are located away from established management methods and were referred to as brilliant by influential people.   Apple defines itself by what it sells every day. It is as simple as that. It’s about offers, which millions of people around the world compare to alternatives. Those who opt for the unique and intelligent cutting-edge products from Apple, usually get more than just a product. Customers choose Apple products because they associate something very special with them. Something you can already perceive while unpacking. With Apple everything is somehow different. With an outstanding award-winning advertising campaign, Apple already managed in it’s early history to win the dissenters. Apple challenged his potential customers to "Think Different". Today the need for distinctiveness is even more pronounced than ever. People want to be seen as individuals with their personal views and perceived ideas. Steve has managed to meet these needs through developing mass products and market them successfully.  Find out more about it in this book. Enjoy reading.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Steve Jobs' Agenda - Harry Wessling

Wolfgang Riebe - 35 Tips on Saving Money artwork 35 Tips on Saving Money
Wolfgang Riebe
Genre: Small Business & Entrepreneurship
Publish Date: 30 November 2011
Publisher: Wolfgang Riebe
Seller: Smashwords, Inc.

If you are looking for a 'new secret magic formula' to solve all your financial problems, this book isn't for you! But if you are a responsible, realistic and practical person searching for tried and tested tips to cut back on expenses and save some extra money, then you may find this booklet very useful.


2019-09-15T17:12:37-07:00

35 Tips on Saving Money - Wolfgang Riebe

James Russell Lowell - Abraham Lincoln artwork Abraham Lincoln
James Russell Lowell
Genre: Biography
Publish Date: 31 December 1860
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

There have been many painful crises since the impatient vanity of South Carolina hurried ten prosperous Commonwealths into a crime whose assured retribution was to leave them either at the mercy of the nation they had wronged, or of the anarchy they had summoned but could not control, when no thoughtful American opened his morning paper without dreading to find that he had no longer a country to love and honor. Whatever the result of the convulsion whose first shocks were beginning to be felt, there would still be enough square miles of earth for elbow-room; but that ineffable sentiment made up of memory and hope, of instinct and tradition, which swells every man’s heart and shapes his thought, though perhaps never present to his consciousness, would be gone from it, leaving it common earth and nothing more. Men might gather rich crops from it, but that ideal harvest of priceless associations would be reaped no longer; that fine virtue which sent up messages of courage and security from every sod of it would have evaporated beyond recall. We should be irrevocably cut off from our past, and be forced to splice the ragged ends of our lives upon whatever new conditions chance might leave dangling for us.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Abraham Lincoln - James Russell Lowell

Leo Tolstoy & Serg Anashkevich - Севастопольские рассказы artwork Севастопольские рассказы
Short novells from Leo Tolstoy, about the siege of Sevastopol during the Crimean War (Ukraine, Russia) defence
Leo Tolstoy & Serg Anashkevich
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 17 February 2012
Publisher: UserBuki
Seller: Alexander Mayorov

Short novells by Leo Tolstoy, about the siege of Sevastopol during the Crimean War (Russia, Ukraine, Turkey). In Russian. Рассказы об обороне Севастополя от непосредственного участника событий Льва Толстого. Рекомендуется для прочтения любителям русской истории. Более 20 фотографий


2019-09-15T17:12:37-07:00

Севастопольские рассказы - Leo Tolstoy & Serg Anashkevich

C. Michel - Life Quotes artwork Life Quotes
C. Michel
Genre: Philosophy
Publish Date: 11 November 2012
Publisher: C. Michel
Seller: C. Michel

Pieces of my mind displayed in 24 life quotes, aimed to get the reader thinking about abstract topics


2019-09-15T17:12:37-07:00

Life Quotes - C. Michel

Christine K Wells - English artwork English
Level 2 Viewing and Presenting
Christine K Wells
Genre: Education
Publish Date: 01 November 2015
Publisher: Christine K Wells
Seller: Christine Kay Wells

This book is intended for Level 2 Viewing and Presenting at Orewa College. It contains coursework and resources needed for the entire year. Included are Keynote presentations, links to exemplars and video. Each chapter is for a different achievement standard and there is a revision chapter also.


2019-09-15T17:12:37-07:00

English - Christine K Wells

Apple Inc. - Apple Style Guide artwork Apple Style Guide
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 01 February 2017
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

This book provides editorial guidelines for text in Apple materials. Apple developers and third-party developers should follow this guide for customer-facing text.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Apple Style Guide - Apple Inc.

Edith Wharton - The Age of Innocence artwork The Age of Innocence
Edith Wharton
Genre: Romance
Publish Date: 01 January 1920
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Newland Archer, gentleman lawyer and heir to one of New York City's best families, is happily anticipating a highly desirable marriage to the sheltered and beautiful May Welland. Yet he finds reason to doubt his choice of bride after the appearance of Countess Ellen Olenska, May's exotic and beautiful 30-year-old cousin. Ellen has returned to New York from Europe after scandalously separating herself (per rumor) from a bad marriage to a Polish count. At first, Ellen's arrival and its potential taint on the reputation of his bride-to-be's family disturb Newland, but he becomes intrigued by the worldly Ellen, who flouts New York society's fastidious rules. As Newland's admiration for the countess grows, so does his doubt about marrying May, a perfect product of Old New York society; his match with May no longer seems the ideal fate he had imagined. Ellen's decision to divorce Count Olenski causes a social crisis for the other members of her family, who are terrified of scandal and disgrace. Living apart can be tolerated, but divorce is unacceptable. To save the Welland family's reputation, a law partner of Newland asks him to dissuade Countess Olenska from divorcing the count. He succeeds, but in the process comes to care for her; afraid of falling in love with Ellen, Newland begs May to accelerate their wedding date, but she refuses. Newland tells Ellen he loves her; Ellen corresponds, but is horrified that their love will aggrieve May. She agrees to remain in America, separated but still married to Count Olenski, only if they do not sexually consummate their love. Newland receives May's telegram agreeing to wed sooner. Newland and May marry. He tries unsuccessfully to forget Ellen. His society marriage is loveless, and the social life he once found absorbing has become empty and joyless. Though Ellen lives in Washington and has remained distant, he is unable to cease loving her. Their paths cross while he and May are in Newport, Rhode Island. Newland discovers that Count Olenski wishes Ellen to return to him, but she has refused, although her family wants her to reconcile with her husband and return to Europe. Frustrated by her independence, the family has cut off her money, as the count had already done.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Age of Innocence - Edith Wharton

Benedictus de Spinoza - The Philosophy of Spinoza artwork The Philosophy of Spinoza
Benedictus de Spinoza
Genre: Philosophy
Publish Date: 20 February 1677
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Spinoza's philosophy encompasses nearly every area of philosophical discourse, including metaphysics, epistemology, political philosophy, ethics, philosophy of mind and philosophy of science. It earned Spinoza an enduring reputation as one of the most important and original thinkers of the seventeenth century.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Philosophy of Spinoza - Benedictus de Spinoza

Benedictus de Spinoza - Ethica. English artwork Ethica. English
Benedictus de Spinoza
Genre: Philosophy
Publish Date: 31 December 1676
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

One of the most important parts of Spinoza's philosophy is that according to him God is visible in Nature, God and Nature are two names for the same reality. He was a rationalist and only believed in explanations based on reason. There are many interpretations of Spinoza's ideas about God: from atheist to pantheist. Spinoza also wrote about freedom, politics, true knowledge and more.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Ethica. English - Benedictus de Spinoza

D. D'apollonio - Zen: Zen for Beginners a Beginners Guide to Zen artwork Zen: Zen for Beginners a Beginners Guide to Zen
D. D'apollonio
Genre: Philosophy
Publish Date: 26 January 2017
Publisher: D. D'apollonio
Seller: Smashwords, Inc.

In saying, “Peace comes from within. Do not seek it without,” Buddha is 100 percent right. Even if you possess all the luxuries wealth can buy, you cannot be happy and excited about your life if you are not peaceful from the inside. How can you learn to cultivate inner peace and a sense of fulfillment while the world we live in is as a fast-paced and stressful one where because we have so many responsibilities to attend and so much work to do, it often becomes nearly impossible to be peaceful and happy? While it is true that we live in a hectic and stressing world, this does not mean you can never attain inner peace and fulfillment. You can certainly be peaceful and fulfilled even as you fulfill your responsibilities and enjoy your life. How can you do that? Well, the answer is simple: Zen Zen is a branch of Buddhism that focuses mainly on meditation and teaches you ways to infuse peace and calm into your routine life. If you desire to learn all about Zen and follow Zen practices, this book is for you. Created as a complete Zen guide for beginners, this book illuminates Zen and its benefits along with easy-to-follow steps guaranteed to help you bring the essence of Zen into your everyday life and thus make your life more meaningful, peaceful, and harmonious.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Zen: Zen for Beginners a Beginners Guide to Zen - D. D'apollonio

Amy J. Blake - Inspiration Journal: 100 Days Of Motivation: Thought Provoking Questions And Prompts – Inspired & Motivated In Less Than 10 Minutes A Day artwork Inspiration Journal: 100 Days Of Motivation: Thought Provoking Questions And Prompts – Inspired & Motivated In Less Than 10 Minutes A Day
Amy J. Blake
Genre: Self Help
Publish Date: 25 January 2017
Publisher: BlissRockHub OU
Seller: Smashwords, Inc.

Inspiration Journal: 100 Days Of Motivation: Thought Provoking Questions And Prompts – Inspired & Motivated In Less Than 10 Minutes A Day This journal is a 100-day journaling challenge carefully designed to take you through a journey of motivation and daily inspiration! Supercharge your life and experience level 9 and 10 drive every day with this journaling challenge! Are You Brave Enough To Take It On?


2019-09-15T17:12:37-07:00

Inspiration Journal: 100 Days Of Motivation: Thought Provoking Questions And Prompts – Inspired & Motivated In Less Than 10 Minutes A Day - Amy J. Blake

Johann Szierbeck & Anton Ochsenkühn - iCloud artwork iCloud
For iPhone, iPad, iPod touch, Mac and Windows
Johann Szierbeck & Anton Ochsenkühn
Genre: Internet
Publish Date: 05 April 2013
Publisher: Amac-buch Verlag
Seller: amac-buch Verlag

iCloud is a particularly easy way of syncing data between mobile Apple devices such as iPhone and iPad, or between these mobile devices and a computer (Mac or PC). You can activate the service with just a few clicks and it is then immediately available. In seconds, you can sync information such as calendar events, reminders, browser bookmarks, photos, documents and more between different devices. And it all happens automatically. Many iCloud features are intuitive at a glance. But sometimes it takes a bit more time to dig out all the details. Luckily, two Apple experts have thoroughly tested all features and settings for you and describe them in this e-Book. Now you, too, can become a power user! In this book: Apple-ID: Sign up for an Apple ID - it's free and gives you access to the various Apple Stores so you can purchase music, apps, books and more. The Apple ID is required for using iCloud, iMessage or FaceTime. iCloud: Configure your iPhone/iPad/iPod touch and Mac or Windows computer in just a few seconds. Optimize the settings for perfect data exchange. Via the web interface, you can access your data from any computer anywhere in the world. Share your favourite photos via Photo Stream. Coordinate your tasks, to-do lists and calendar events by sharing your Reminders and Calendars. Create a backup of your iOS devices and manage your iCloud storage space easily and effectively. iTunes 11 and iCloud: iTunes 11 offers a range of options for working with iCloud. iTunes Match: Use iTunes Match to enjoy your entire music library on all devices. Dropbox: iWork documents offer hassle-free syncing via iCloud, but you can also use the free Dropbox software to exchange any type of data between devices. Find My Friends: Use this app to find the location of your friends and family.


2019-09-15T17:12:37-07:00

iCloud - Johann Szierbeck & Anton Ochsenkühn

Антон Павлович Чехов - The Sea-Gull artwork The Sea-Gull
Антон Павлович Чехов
Genre: Theatre
Publish Date: 29 December 2014
Publisher: Project Gutenberg
Seller: Public Domain

The scene is laid in the park on SORIN'S estate. A broad avenue of trees leads away from the audience toward a lake which lies lost in the depths of the park. The avenue is obstructed by a rough stage, temporarily erected for the performance of amateur theatricals, and which screens the lake from view. There is a dense growth of bushes to the left and right of the stage. A few chairs and a little table are placed in front of the stage. The sun has just set. JACOB and some other workmen are heard hammering and coughing on the stage behind the lowered curtain.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Sea-Gull - Антон Павлович Чехов

Kyle Richey - Conquer Habits artwork Conquer Habits
3 Steps to Take Control of Your Habits and Make Strides Every Day
Kyle Richey
Genre: Self Help
Publish Date: 24 July 2017
Publisher: ConquerApathy.com
Seller: John K Richey

“For over five years, I’ve helped 100,000’s of people in 142 countries improve their habits. I originally built a habit tracking app to make it easier for myself, and it changed my life…I used it to lose 40 lbs, decrease my body fat by 7 points, and pay off over $100,000 in debt, all while spending more time with my family and on my hobbies. That was great, but the best part is that so many other people benefited from it too. Over the years, I’ve gotten a lot of questions about planning, tracking and reflecting on habits, so I set out to write a step-by-step strategy guide that’s jam-packed with tips to make it easier to build good habits, break bad habits and achieve your goals.”


2019-09-15T17:12:37-07:00

Conquer Habits - Kyle Richey

Anne Brontë - The Tenant of Wildfell Hall artwork The Tenant of Wildfell Hall
Anne Brontë
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 31 December 1847
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

While I acknowledge the success of the present work to have been greater than I anticipated, and the praises it has elicited from a few kind critics to have been greater than it deserved, I must also admit that from some other quarters it has been censured with an asperity which I was as little prepared to expect, and which my judgment, as well as my feelings, assures me is more bitter than just.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Tenant of Wildfell Hall - Anne Brontë

John Jackson Miller, James Luceno, Kevin Hearne, Paul S. Kemp & Christie Golden - Star Wars 2015 Sampler artwork Star Wars 2015 Sampler
John Jackson Miller, James Luceno, Kevin Hearne, Paul S. Kemp & Christie Golden
Genre: Science Fiction
Publish Date: 29 June 2015
Publisher: Random House Publishing Group
Seller: Penguin Random House LLC

The journey to The Force Awakens begins with this glorious eBook sampler of excerpts from six novels in the new Star Wars canon! Starring beloved characters such as Luke Skywalker and Darth Vader from the classic trilogy as well as fan favorites from The Clone Wars and Rebels, these original novels shed new light on the grand tapestry that is Star Wars —all approved by the Lucasfilm Story Group and part of the official canon. A new dawn in Star Wars storytelling has arrived . . . and, with this eBook sampler, it’s just a click away.   BATTLEFRONT: TWILIGHT COMPANY by Alexander Freed A companion novel inspired by the hotly anticipated videogame Star Wars: Battlefront, this action-packed adventure follows a squad of soldiers caught in the trenches of the ultimate galactic war between good and evil.   DARK DISCIPLE by Christie Golden Based on unproduced episodes of Star Wars: The Clone Wars, this new novel features one of the great antiheroes in the Star Wars galaxy: bounty hunter Asajj Ventress, the former apprentice of Count Dooku.   LORDS OF THE SITH by Paul S. Kemp When the Emperor and his notorious apprentice, Darth Vader, find themselves stranded in the middle of insurgent action on an inhospitable planet, they must rely on each other, the Force, and their fearsome fighting skills to prevail.   HEIR TO THE JEDI by Kevin Hearne The author of The Iron Druid Chronicles pens a thrilling new adventure set between A New Hope and The Empire Strikes Back, and—for the first time ever—written entirely from Luke Skywalker’s first-person point of view.   TARKIN by James Luceno Bestselling Star Wars veteran James Luceno gives Grand Moff Tarkin the Star Wars: Darth Plagueis treatment, bringing the legendary character from A New Hope to full, fascinating life.   A NEW DAWN by John Jackson Miller Set during the mysterious “Dark Times” between Episodes III and IV, A New Dawn tells the story of how two of the lead characters from the animated series Star Wars Rebels first came to cross paths.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Star Wars 2015 Sampler - John Jackson Miller, James Luceno, Kevin Hearne, Paul S. Kemp & Christie Golden

Arthur Schopenhauer - The Essays of Arthur Schopenhauer; Studies in Pessimism artwork The Essays of Arthur Schopenhauer; Studies in Pessimism
Arthur Schopenhauer
Genre: Philosophy
Publish Date: 20 September 1860
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

This is a collection of philosophical essays in which pessimism has been depicted. On the Sufferings of the World was the most concise expression of his pessimism. The varied topics of other essays include Education, Suicide, Women and many more.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Essays of Arthur Schopenhauer; Studies in Pessimism - Arthur Schopenhauer

Apple Inc. - iPhone User Guide for iOS 12.3 artwork iPhone User Guide for iOS 12.3
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 17 September 2018
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

Here’s everything you need to know about iPhone, straight from Apple. This definitive guide helps you get started using iPhone and discover all the amazing things it can do.


2019-09-15T17:12:37-07:00

iPhone User Guide for iOS 12.3 - Apple Inc.

František Krincvaj - Cesty k pravdě artwork Cesty k pravdě
František Krincvaj
Genre: Science & Nature
Publish Date: 16 August 2014
Publisher: Jiří Nižňanský
Seller: Frantisek Krincvaj

Autor knihy se  v jednotlivých kapitolách snaží ukázat, že duchovní a hmotný svět jsou dvě strany téže mince. Zdá se, že existují úzké vztahy mezi poznatky kvantové fyziky a mystickými koncepcemi Orientu. Duchovní cesta a náboženství jednotlivých církví není jedno a to samé. Cesta k pravdě a hlubokému poznání není jediná. Lidské poznání je nedokonalé, stále se vyvíjí, a člověk se snaží činit závěry, přestože zná jen část skládačky. Vesmír neexistoval odjakživa, jak se snažil vulgární materialismus dříve tvrdit. Inicializace tzv. Velkého třesku a následný vývoj umožňující existenci inteligentního života je nesmírně komplikovanou sousledností všech jednotlivých stavů, že je namístě tvrdit, že musel existovat jasný plán, podle kterého se z nehmotné singularity vytvořil náš hmotný svět s jasně stanovenými pravidly, která obsahují i fyzikální zákony. Existoval-li plán zrodu vesmíru, pak musela existovat i neuvěřitelná energie, která ustanovila a realizovala tento plán. Je úplně jedno, jak tuto nejvyšší energii Všeho nazveme. Zda Bohem, entitou absolutního Všeho, teorií Všeho či jinak. Platí-li tato premisa, pak lze singularitu nahradit pojmem nehmotný svět. S tím souvisí i vnitřní svět každého člověka, který je obrazem a součástí nehmotného světa, označovaný jako naše JÁ. Lze předpokládat téměř s jistotou, že hmotný svět, který vznikl z nehmotného světa singulárního bodu, si s sebou nese jeho jasný otisk. Vesmír nemůže být antagonistický vůči nehmotnému světu, ze kterého vzešel.  Kniha také ukazuje, že Bible, kterou sepsali lidé, není historickým obrazem lidské společnosti. Biblické příběhy nejsou o historické pravdě nebo nepravdě. Vyjadřují však duchovní a morální postoje a hodnoty. Vlastní příběh je jen kulisou či personifikací usnadňující běžným lidem pochopit duchovní rozměr. V knize se nezapomíná ani na islám, druhé největší světové náboženství, a jeho svatou knihu Korán. Čtenář může porovnat nejnovější poznatky z oblasti kvantové fyziky a kosmologie s neuvěřitelnými znalostmi a představami starých Sumerů, Egypťanů a Mayů, kteří svým jazykem mluví o stejném. Autor se snaží rozšířit pohled na svět a zamýšlí se nad naším JÁ, s cílem omezit často jen jednostranná jak duchovní, tak i vědecká poznání, navíc mnohdy demagogicky předkládaná, a podpořit tak hledání pravdy, která není ani jednobarevná ani jednoduše definovatelná.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Cesty k pravdě - František Krincvaj

Paul Kyla - Self Discovery Journal artwork Self Discovery Journal
Paul Kyla
Genre: Art & Architecture
Publish Date: 26 July 2018
Publisher: Ileleji gift
Seller: Draft2Digital, LLC

Self Discovery Journal Over 100 Questions to Get to Know Yourself and What You Want in All Aspect of Life (Self Discovery questions, Self Discovery Journal) Asking the appropriate self-discovery questions can be a very powerful way to discover who you really are, and remove negative beliefs about yourself and get a very vivid knowledge of what you truly want for yourself and your life Many of us have been held by our early childhood experience and thus make us to act in an irregular and unconscious way without thinking and asking our self if it brings a sense of fulfilness and happiness These important questions can stop this way of reasoning and bring about a thoughtful insight and result to a positive change Grab this Book Today and Discover who you really are


2019-09-15T17:12:37-07:00

Self Discovery Journal - Paul Kyla

Louisa May Alcott - Little Women artwork Little Women
Louisa May Alcott
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 31 December 1867
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The novel follows the lives of four sisters — Meg, Jo, Beth, and Amy March — detailing their passage from childhood to womanhood, and is loosely based on the author and her three sisters.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Little Women - Louisa May Alcott

Carol Lee - Death by Chocolate (A Dessert First Cozy Mystery Series, #1) artwork Death by Chocolate (A Dessert First Cozy Mystery Series, #1)
Carol Lee
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 21 April 2014
Publisher: Carol Lee Books
Seller: Draft2Digital, LLC

Myra Bailey is living the dream she’s had for years—opening her coffee shop bakery, Dessert First, and leaving her good for nothing husband in the dust. She couldn’t be happier to finally be on her own and proving her success one scone at a time. But that dream is short lived when it’s suddenly morphed into a nightmare. Barbara, the owner of Dessert First’s biggest competitor in the small town of Fish Creek Falls, is found dead, and Myra is top on the list of suspects thanks to her famous Death by Chocolate cake at the scene of the crime—poisoned and half eaten. She refuses to idly sit by and let the hunky Detective David Bentley run the show, so she and best friend Lizzy do some of their own investigative work. Armed with their smart phones and natural wits, Myra feels the heat and knows she has to clear her name to keep her bakery operational to save her future. She can’t let the hunky detective distract her from her mission, or she could be behind bars instead of the real killer. == > Death by Chocolate is approx. 30K words and is volume 1 in the A Dessert First Cozy Mystery Series.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Death by Chocolate (A Dessert First Cozy Mystery Series, #1) - Carol Lee

Karel Čapek - Krakatit artwork Krakatit
edice: Karel Čapek
Karel Čapek
Genre: Classics
Publish Date: 10 February 2012
Publisher: IAdverti
Seller: iAdverti

Vedle hlavní dějové linky jednoho z nejznámějších Čapkových románů, která se věnuje třaskavému vynálezu inženýra Prokopa (pojmenovanému podle sopky Krakatoa) a která nabádá k opatrnosti při využití příliš silných a zneužitelných chemických látek, je tu i Prokopův milostný příběh. V něm hlavní hrdina, prudký až jurodivý vědec, nechává se zmítat něžným citem k venkovské Anči a láskou k tajemné, až orientální princezně Wille. Čapkovi se román psal velmi těžce. Není divu – zpracovává v něm totiž i své osobní dilema. V té době je totiž postaven před otázku, zda se oženit se svou přítelkyní Olgou Scheinpflugovou. Lékaři ani rodina, vzhledem k jeho neutěšenému zdravotnímu stavu, nejsou této variantě nakloněni, domnívají se, že intimní život by mohl Čapkovi nenávratně uškodit. To však nestačí: spisovatel se totiž seznámí s mladičkou dívkou Věrou Hrůzovou a prožije s ní niterný vztah, který dokumentují jeho milostné dopisy, plné vášnivých slov. V roce 1923 se však Hrůzová provdá a Karlu Čapkovi tak zůstanou jen vzpomínky, několik dopisů a tajemné jméno – anagram - Zahur v románu Krakatit.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Krakatit - Karel Čapek

Rudolf Dilong - Vidíte zrnko artwork Vidíte zrnko
Rudolf Dilong
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 10 January 2013
Publisher: Petit Press
Seller: iAdverti

Prvé vydanie po takmer 40. rokoch. Lyrická próza, zamyslenia a úvahy básnika, dramatika, prozaika, predstaviteľa katolíckej moderny, autora vyše stovky kníh Rudolfa Dilonga. Napísal ju v exile, vydali a vytlačili ju v Kanade. Klasika zo Zlatého fondu SME.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Vidíte zrnko - Rudolf Dilong

Apple Inc. - MacBook Základy artwork MacBook Základy
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 09 April 2015
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

V příručce „MacBook – základy“ se dozvíte vše, co potřebujete vědět, abyste mohli svůj nový MacBook rychle nastavit a začít jej používat. Najdete zde informace o hardwaru, o připojení k Wi-Fi síti, sdílení dat, používání aplikací dodaných s vaším MacBookem apod.


2019-09-15T17:12:37-07:00

MacBook Základy - Apple Inc.

Thomas Biehl - The Czech Girl Story artwork The Czech Girl Story
Thomas Biehl
Genre: Biography
Publish Date: 30 April 2018
Publisher: Thomas Biehl
Seller: Smashwords, Inc.

I went half way across the world for a girl. Did I get the girl? Either way, I learned a lesson.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Czech Girl Story - Thomas Biehl

Shannon McCrimmon - Kiss Me Hard Before You Go (Hearts of Haines, Book 1) artwork Kiss Me Hard Before You Go (Hearts of Haines, Book 1)
Shannon McCrimmon
Genre: Romance
Publish Date: 03 June 2015
Publisher: Shannon McCrimmon
Seller: Smashwords, Inc.

Every summer, Gray Barnes and his eighteen-year-old daughter, Evie, open up their farm in the foothills of South Carolina to Kip Kierkin’s Carnival of Wonder. The carnival attracts hordes of locals and out-of-towners, and it brings in the extra cash that Gray and his daughter need to keep the family estate running. Evie decided long ago that she wants nothing to do with the carnival or the farm that her dad so desperately works to keep afloat. She doesn’t understand her father’s appreciation for the land or the work that it takes to maintain it, but that’s all about to change when she meets Finch Mills. Finch is a lifer – a carny since birth. He’s spent all of his twenty-two years on the circuit and longs for a different path. He’s never paid much attention to Evie, not until this eventful summer of 1978.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Kiss Me Hard Before You Go (Hearts of Haines, Book 1) - Shannon McCrimmon

Andy Oliver - Kama Sutra in 200 positions artwork Kama Sutra in 200 positions
Love, Sex and Sport in the Bedroom
Andy Oliver
Genre: Health & Fitness
Publish Date: 08 February 2012
Publisher: Editions ASAP
Seller: EURO SERVICES INTERNET SAS

We have collected the best positions from the famous book of love and sex, the Kama Sutra. Discover 200 erotic positions, each one with a photo and a short, sensual commentary.  Give in to pleasure and passion so you can share truly tender moments with that special someone.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Kama Sutra in 200 positions - Andy Oliver

Apple Inc. - iMac – základy artwork iMac – základy
Apple Inc.
Genre: Computers
Publish Date: 14 October 2015
Publisher: Apple
Seller: iTunes S.a.r.l.

S příručkou „iMac – základy“ můžete svůj nový iMac nastavit a hned začít používat. Dozvíte se, jak zapnout a používat myš a klávesnici, jak se připojit k Wi-Fi, jak pracovat s aplikacemi předinstalovanými v iMacu a mnoho dalšího.


2019-09-15T17:12:37-07:00

iMac – základy - Apple Inc.

Charles Dickens - A Christmas Carol artwork A Christmas Carol
Charles Dickens
Genre: Fiction & Literature
Publish Date: 17 December 2013
Publisher: Atria Books
Seller: SIMON AND SCHUSTER DIGITAL SALES INC

Celebrate the spirit of the season with this complimentary edition of Charles Dickens’ A Christmas Carol –the perfect companion for a cozy night by the fire. Includes an exclusive excerpt from Marley , Jon Clinch’s masterful reimagining of A Christmas Carol : “In Marley, again Jon Clinch shows his genius, taking Dickens’ A Christmas Carol , and turning it inside out, revealing its contemporary wonder, making the characters and actions of both Scrooge and Marley entirely modern, without losing a beat of Dickens’ Victorian music.” —Robert Goolrick, New York Times bestselling author of A Reliable Wife “I am the Ghost of Christmas Present,” said the Spirit. “Look upon me!” Since its publication in 1843, A Christmas Carol has become a cultural touchstone, imparting a message as relevant to our world today as it was in Dickens’ own Victorian age. As it tells the story of the miserly Ebenezer Scrooge who is visited by three spirits on Christmas Eve, the book reminds us of the true meaning of Christmas. This timeless tale of transformation and redemption makes a perfect gift for anyone who loves great storytelling.


2019-09-15T17:12:37-07:00

A Christmas Carol - Charles Dickens

Алекс Брейн - Тайна темной пантеры artwork Тайна темной пантеры
Алекс Брейн
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 23 February 2015
Publisher: T/O Neformat
Seller: Draft2Digital, LLC

Студентка Стелла, застигнутая врасплох у тела убитого профессора, бежит от ошибки правосудия. На новой планете  Kepler 300-300 есть только одно место, где она может скрыться от всевидящих и всезнающих технологий,  — это магический лес. Здесь ее ждут новые друзья, новые враги и новые тайны. Искрометный юмор, непредсказуемые сюжетные повороты, любовная интрига делают эту книгу увлекательной и легкой.  Отличный выбор для тех, кто хочет отвлечься и погрузиться в мир приключений.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Тайна темной пантеры - Алекс Брейн

Uwe Anton, Pia Fauerbach, Armin Rößler, Reiner Krauss, Bettina Petrik, Thorsten Walch, Frank Stein, Alexandra Trinley, Marcus Haas, Sven Wedekin, Jazz Styx, iFuB-Verlag, Jennifer Christina Michels & Mike Hillenbrand - Corona Magazine 05/2017: Mai 2017 artwork Corona Magazine 05/2017: Mai 2017
Nur der Himmel ist die Grenze
Uwe Anton, Pia Fauerbach, Armin Rößler, Reiner Krauss, Bettina Petrik, Thorsten Walch, Frank Stein, Alexandra Trinley, Marcus Haas, Sven Wedekin, Jazz Styx, iFuB-Verlag, Jennifer Christina Michels & Mike Hillenbrand
Genre: Sci-Fi & Fantasy
Publish Date: 08 May 2017
Publisher: In Farbe und Bunt Verlag
Seller: Bookwire GmbH

Das Corona Magazine ist ein traditionsreiches und nicht-kommerzielles Online-Projekt, das seit 1997 die Freunde von Sciencefiction, Phantastik und guter Unterhaltung mit Informationen und Hintergründen, Analysen und Kommentaren versorgt und bis zu seiner Jubiläumsausgabe 300 im Mai 2014 von mehr als 8.500 Abonnenten in Form eines eMail-Anhang im HTML-Format gelesen wurde. Nach dem Wechsel des Projekts zum Verlag in Farbe und Bunt im Herbst 2014 erscheint es nun im zeitgemäßen E-Book-Gewand. Aus dem Inhalt: Spotlight - Guardians of the Galaxy 2 – Gelungene Fortsetzung Star Trek - Die Stars aus Star Trek in anderen Rollen - Teil 26: Levar Burton - TREKminds - Nachrichten aus der Star Trek-Welt - Star Trek-Kolumne: Was wird die Zukunft bringen Star Wars - Der Ursprung der Macht in Star Wars – Zum gleichnamigen Vortrag - Star Wars-News – Nachrichten aus der Star Wars-Welt - Buchrezension: Star Wars – Nachspiel - Carrie Fishers Vermächtnis: Das Tagebuch der Prinzessin Leia Film & Fernsehen - Filmkritik: MindGamers – postfaktische »Science«-Fiction als audiovisuelle Provokation - TUBEnews - Nachrichten aus der Welt der Fernsehröhre - Filmkritik: Ghost in the Shell – Der Computer als Lebensspender - cineBEAT - Nachrichten aus der Welt der Kinoleinwand - Kino-Vorschau: Neuerscheinungen im Mai 2017 - Filmklassiker: Der letzte Countdown – Eine Seefahrt in die Vergangenheit Fandom - conBEAT – Neuigkeiten aus der Convention Welt - Ehrlich Brothers mit Faszination – Beam me up! Oder: Wohin mit der Schwiegermutter? Literatur in Print & Audio - Comic Kolumne: Unendliche Weiten, Krieg ohne Ende: Neues und Altes von Star Wars und Star Trek - Perry Rhodan - Terminus: Im Gespräch mit Roman Schleifer - Buchrezension: Die Dunkelmagierin von Arthur Philipp – High Fantasy aus deutschen Landen Weitere Inhalte - Phantastische Spiele: Arkham Horror – Das Kartenspiel - Wissenschaft: Wie real ist die Realität? - Subspace Link - Neuigkeiten vo


2019-09-15T17:12:37-07:00

Corona Magazine 05/2017: Mai 2017 - Uwe Anton, Pia Fauerbach, Armin Rößler, Reiner Krauss, Bettina Petrik, Thorsten Walch, Frank Stein, Alexandra Trinley, Marcus Haas, Sven Wedekin, Jazz Styx, iFuB-Verlag, Jennifer Christina Michels & Mike Hillenbrand

Arthur Conan Doyle - The Adventures of Sherlock Holmes artwork The Adventures of Sherlock Holmes
Arthur Conan Doyle
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 31 December 1891
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The Adventures of Sherlock Holmes is a compilation of twelve short Sherlock Holmes detective stories.


2019-09-15T17:12:37-07:00

The Adventures of Sherlock Holmes - Arthur Conan Doyle

Stacy Claflin - Girl in Trouble artwork Girl in Trouble
Stacy Claflin
Genre: Crime & Thrillers
Publish Date: 15 February 2017
Publisher: Stacy Claflin
Seller: Draft2Digital, LLC

He gave up his daughter years ago, but now he'll risk his life to save hers. Alex Mercer is no stranger to kidnappings. The emotional scars still run deep from his sister's disappearance years earlier. His daughter Ariana remains safe long after her adoption, and he cherishes the few times a year he gets to see her. The joy is palpable when he takes her on their first one-on-one outing. At least until he pauses to answer a text and Ariana disappears… Wracked with guilt and determined to find answers, Alex teams up with an unlikely ally at the police department. As the clues reveal a pattern of missing girls, the kidnapping case becomes a race against time to save Ariana. What cost is Alex willing to pay to keep his daughter alive? Girl in Trouble is the first book in a series of thrilling stand-alone novels spun off from the USA Today bestselling Gone Trilogy. If you like heart-pounding suspense, page-turning action, and characters you'll never forget, then you'll love Stacy Claflin's engrossing new series.


2019-09-15T17:12:37-07:00

Girl in Trouble - Stacy Claflin


view: 2458

GB Posters

BN

Avec Melanie Lyne

2013 Copyright © Techhap.com Mobile version 2015 | PeterLife & company World news today. Popular science publications online. The best manufacturers in the world. Products for industrial purposes. News of science and technology. Encyclopedic articles. Photos and videos. Science History. Promotion of manufacturers sites. Industrial goods. Display of goods stores online. | Terms of use Link at is mandatory if site materials are using fully or particulary. | Skimlinks helps publishers monetize editorial content through automated affiliate links for products. News: Affiliate programm. | Script Nevius. | Site Public Relations 1PS. | Hosting: Valuehost.
Yandex.ru