Slovakia politics books, current events

2019-01-20T22:35:16-07:00

1001 Sex Positions - Donald R. Miklich

Petr Mach - Jak vystoupit z EU artwork Jak vystoupit z EU
Petr Mach
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 22 January 2012
Publisher: Jiří Kubíček
Seller: Jiri Kubicek

Petr Mach, ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Klause ve své nejnovější knize podává zákulisní svědectví procesu schvalování Lisabonské smlouvy. Kniha je bohatou dokumentací jednání s Evropskou unií od vstupu ČR do EU do současnosti. Autor uvádí řadu překvapivých, místy až skandálních výroků nejvyšších českých i evropských představitelů. Kritiku z neschopnosti hájit české národní zájmy sklízí jak Mirek Topolánek, tak Vladimír Špidla, Miroslav Kalousek či Jiří Paroubek. Petr Mach nepřímo polemizuje i s tezí Václava Klause, že „Evropská unie nemá alternativu“ a popisuje možnou budoucnost České republiky uprostřed Evropy jako nezávislého státu s nízkými daněmi a volným obchodem bez zbytečných regulací. Na existenci Evropské unie si většina z nás zvykla. Řadu drobných i větších omezení, počínaje drobnou administrativní šikanou a konče zásadními politickými koncepcemi proto bereme fatalisticky: jako neměnnou danost. Jako něco, co si vrchnost vymyslela a tak to zkrátka být musí. Někteří z nás dokonce po potřebě silné ruky Bruselu přímo volají. Stále ještě žijí v blažené víře, že „Bruselané“ jsou nadlidé obdaření inteligencí, dobrotou a poctivostí, čehož my, nedokonalí Češi nikdy nedosáhneme. Často si v této souvislosti vybavuji slova právního historika J. Klimenta, který v roce 1939 vítal německou okupaci mimo jiné těmito slovy: „Pro nás samostatnost byla neštěstím. Tvoří se impérium a my si musíme v jeho rámci najít skrovné místo.“ Těm, kdo uvažují o dnešní EU podobně, by kniha Petra Macha měla otevřít oči.   Pavel Kohout, ekonom Konečně publikace, která s ekonomickou profesionalitou, ověřenými fakty a číslicemi věcně a čtivě shrnuje argumenty, které se já snažím s britskou zkušeností Čechům sdělit už patnáct let: Evropská unie je kolosální byrokratický podvod na občanech evropských států, stojící na setrvačnosti neustále rostoucích a nekontrolovatelných veřejných výdajů, upevňování absolutní moci neodvolatelných vladařů a šikanování občanů neustále rostoucím množstvím regulací. Přijetím Lisabonské smlouvy se stala nereformovatelná a nastoupila cestu k zániku západní demokracie. Benjamin Kuras, spisovatel Kniha je užitečným průvodcem občana po stále více neprůhledném procesu, v němž politici a úředníci rozhodují o každodenním životě člověka. Měl by si ji přečíst každý, kdo se o politiku, právo a ekonomiku aspoň trochu zajímá, ať už si přeje pravomocí pro Brusel více nebo méně. Miroslav Ševčík, ekonom


2019-01-20T22:35:16-07:00

Jak vystoupit z EU - Petr Mach

Karl Marx - The Communist Manifesto artwork The Communist Manifesto
Karl Marx
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1847
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

It has since been recognized as one of the world's most influential political manuscripts. Commissioned by the Communist League, it laid out the League's purposes and program. It presents an analytical approach to the class struggle (historical and present) and the problems of capitalism, rather than a prediction of communism's potential future forms.


2019-01-20T22:35:16-07:00

The Communist Manifesto - Karl Marx

John Geesman - Green Energy War artwork Green Energy War
John Geesman
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 26 October 2010
Publisher: John Geesman
Seller: Smashwords, Inc.

No drumbeat resonates like the mobilization of public opinion for war. In 2008 and 2009, policy elites around the world prepared for US re-entry to the global climate debate. These short narrative bursts capture the heady aspirations of the time, tracing the strategic perimeter of energy initiatives that soon turned comatose – a “weird and unintended prequel” to the exuberant 21 Machetes.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Green Energy War - John Geesman

Thomas Paine - Common Sense artwork Common Sense
Thomas Paine
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1775
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Common Sense is a pamphlet written by Thomas Paine in 1775 – 76 that inspired people in the Thirteen Colonies to declare and fight for independence from Great Britain in the summer of 1776. In clear, simple language it explained the advantages of and the need for immediate independence.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Common Sense - Thomas Paine

Karl Marx - Manifesto of the Communist Party artwork Manifesto of the Communist Party
Karl Marx
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1847
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The Manifesto of the Communist Party was drafted as its party program by Karl Marx and Frederick Engels in Brussels at the order of the second congress of the League of Communists (December 2-8, 1847) The Manifesto marked the end of a year-long discussion within the League of the Just about the objectives and methods of proletarian emancipation and implied the conclusion of its transformation into the League of Communists. In Marxist literature this publication, which marked a milestone in the theoretical evolution of Marx and Engels and reflected the crucial principles of their world view in a relatively self-contained and complete form, is held to be the birth certificate of scientific socialism, which was fundamentally distinct from utopian socialism. Brought into its final version by Marx, it undoubtedly was the most brilliant and widely read writing of Marx and Engels; thanks to its down-to-earth analysis of society with its concise and cogent portrayal of a humanizing-liberating perspective for workers and the urgent demands for a revolutionary transformation of society. It was the most effective and most widely read publication of the modern working-class movement.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Manifesto of the Communist Party - Karl Marx

Milan Šimečka - Obnovenie poriadku artwork Obnovenie poriadku
Milan Šimečka
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 30 September 2017
Publisher: Nadácia Milana Šimečku
Seller: Dibuk, s.r.o.

Brilantná analýza normalizačného režimu, ktorý nastolil „poriadok“ po uvoľnených šesťdesiatych rokoch v Československu. Autor čitateľsky pútavým štýlom, v ktorom nechýba irónia a nadhľad, popisuje proces obnovovania poriadku ako aj výsledok tohto procesu – reálny socializmus. „Môžem vari bez zveličovania povedať, že dej po roku 1970 sa pre domáci ľud nikdy nerozvíjal ako abstraktný proces „upevňovania vedúcej úlohy strany, likvidácie exponen¬tov pravice, očisty československej kultúry, prehlbovania spo¬lupráce medzi socialistickými štátmi atď.“, ale ako historické predstavenie so živými postavami, ako hra o zrade, láske a nenávisti, obetavosti a čachrovaní, veľkosti a nízkosti, po¬mste a odpustení, zbabelosti a hrdosti, ako hra o statočnosti a prefíkanosti, hra o vzostupoch a pádoch, o peniazoch a o závisti, a vôbec o všetkom, čo je také hlboko ľudské.“


2019-01-20T22:35:16-07:00

Obnovenie poriadku - Milan Šimečka

William John Cox - Target Iran: Drawing Red Lines in the Sand artwork Target Iran: Drawing Red Lines in the Sand
William John Cox
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 11 September 2012
Publisher: William John Cox
Seller: Smashwords, Inc.

At 60 manuscript pages and 100 sources, Target Iran is of the new genre of eBooks on critical political subjects written for the modern reader who requires reliable background information to reach an informed opinion, but whose time is too limited to go to the library or conduct independent research.A history of Iran and its conflict with the United States and Israel over its uranium enrichment program, a discussion of the likelihood of war between the parties and a proposal for a comprehensive nuclear weapons policy for all nations.Iran, the last remnant of the ancient Persian Empire, is presently threatened by the greatest superpower in history - the United States of America.Rather than attack, or allow Israel to attack, the United States should immediately reestablish diplomatic relations with Iran, negotiate unconditionally and ensure the protection of Iran from armed attack by Israel or any other nation.The U.S. should adopt a comprehensive policy that seeks to avoid the expansion of nuclear weapons to Iran and all other nations. The ultimate goal of the policy should be the elimination of all nuclear weapons by every nation, including Israel, within ten years.Resolution of the existing crisis requires a clear understanding of the history of the Iranian people and the steps and missteps that have led to the crisis.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Target Iran: Drawing Red Lines in the Sand - William John Cox

Barry Rubin - The Truth about Syria artwork The Truth about Syria
Barry Rubin
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 15 February 2013
Publisher: Barry Rubin
Seller: Smashwords, Inc.

Beyond the political typology it embodies, Syria also provides the best case study of what has happened in the Arab world, and thus in the Middle East, during the last half-century. When it gained independence, Syria was a democratic country with a seemingly bright future. Blessed with fertile land and ample resources, Syria boasted good relations with the West as well as an energetic, entrepreneurial middle class. Yet a combination of radical intellectuals, militant ideologies, and ambitiously politicized military officers pushed Syria down a different path which has led to turmoil and disaster.


2019-01-20T22:35:16-07:00

The Truth about Syria - Barry Rubin

Plato - The Republic artwork The Republic
Plato
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 22 May 2008
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The Republic is Plato's best known written work, structured as a Socratic dialogue between the great teacher, his students and other citizens of Athens. A seminal investigation into philosophy, political science, the nature of justice, government, spirituality and the role of art in society, "The Republic" remains hugely influential.


2019-01-20T22:35:16-07:00

The Republic - Plato

Various Authors - Diplomacy,  artwork Diplomacy,
An Anthology By the Editors of the Diplomatic Courier Magazine
Various Authors
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 08 February 2014
Publisher: Medauras Global
Seller: Medauras Global

As the broad topicality of this collection of articles illustrates, it is evident that both the rules and natural disposition of diplomacy are changing.  Although there is a broadening pool of aspiring diplomats and state agents—largely attributable to globalization and increased connectivity amongst the younger generations—the nature of diplomacy will continue to change in pace with all other human institutions. 


2019-01-20T22:35:16-07:00

Diplomacy, - Various Authors

R. Jay - Political Correctness: The New Fascism artwork Political Correctness: The New Fascism
R. Jay
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 29 July 2012
Publisher: R. Jay
Seller: Smashwords, Inc.

What price freedom ? Ask the inumerable martyrs and servicemen who have paid the price to attain that valuable blessing throughout history. Your freedom. Does it really exist? Is it really yours to give away? Are you prepared to stand up and fight for it?


2019-01-20T22:35:16-07:00

Political Correctness: The New Fascism - R. Jay

Aristotle - The Athenian Constitution artwork The Athenian Constitution
Aristotle
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1879
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The part of accuser was taken by Myron. They were found guilty of the sacrilege, and their bodies were cast out of their graves and their race banished for evermore. In view of this expiation, Epimenides the Cretan performed a purification of the city.


2019-01-20T22:35:16-07:00

The Athenian Constitution - Aristotle

John Stuart Mill - Essays on some unsettled Questions of Political Economy artwork Essays on some unsettled Questions of Political Economy
John Stuart Mill
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 07 May 1873
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

This book is the collections of essays, one of the foremost figures of Western intellectual thought in the late 19th century tackles some technical matters of economics regarding international commerce and consumption.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Essays on some unsettled Questions of Political Economy - John Stuart Mill

Karlyn Bowman & Andrew Rugg - Five Years After the Crash: What Americans Think about Wall Street, Banks, Business, and Free Enterprise artwork Five Years After the Crash: What Americans Think about Wall Street, Banks, Business, and Free Enterprise
Karlyn Bowman & Andrew Rugg
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 09 September 2013
Publisher: American Enterprise Institute
Seller: Christy Sadler

“Five Years After the Crash: What Americans Think about Wall Street, Banks, Business, and Free Enterprise” examines public opinion in the immediate aftermath of the 2008 crash and in the years since.  How have attitudes changed toward America’s financial system? By comparing hundreds of survey questions from major pollsters, we provide an informative account of how Americans felt about business five years ago and how they feel now. Much of the blame for the crisis was directed at large financial institutions, typically lumped in the public mind as “Wall Street.” How deep-seated is public frustration? Did the anger toward Wall Street spread to other sectors of the business world? Has confidence been restored? This ebook surveys a variety of polling data to answer those questions.  Other major topics include confidence in banks, preferences on government regulation of business, and the health of the free enterprise system. Every poll cited in the text is included in the appendix.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Five Years After the Crash: What Americans Think about Wall Street, Banks, Business, and Free Enterprise - Karlyn Bowman & Andrew Rugg

John Bates Clark - Essentials of Economic Theory artwork Essentials of Economic Theory
John Bates Clark
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1906
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

It is an organized system of industry in which we are engaged, and it is that which we care most to understand. It includes elements of political economy.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Essentials of Economic Theory - John Bates Clark

Milan Šimečka - Obnovení pořádku artwork Obnovení pořádku
Milan Šimečka
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 27 July 2018
Publisher: Nadácia Milana Šimečku
Seller: Dibuk, s.r.o.

Brilantná analýza normalizačného režimu, ktorý nastolil „poriadok“ po uvoľnených šesťdesiatych rokoch v Československu. Súbor úvah a esejí vznikol v rokoch 1975-1977, kedy Milan Šimečka na vlastnej koži pociťoval dôsledky normalizačných čistiek na vlastnej koži. Čitateľsky pútavým štýlom, v ktorom nechýba irónia a nadhľad, popisuje proces obnovovania poriadku ako aj výsledok tohto procesu – reálny socializmus.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Obnovení pořádku - Milan Šimečka

Ministero degli Affari Esteri - Diplomatic Protocol 2.0 artwork Diplomatic Protocol 2.0
Ministero degli Affari Esteri
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 17 March 2014
Publisher: Ministero degli Affari Esteri
Seller: Farnesina Ministero degli Affari Esteri

The Diplomatic Protocol of the Republic is responsible for organising the international visits and summits attended by the President of the Republic and top-ranking Italian officials. Other tasks include ensuring the security, immunity and privileges of Diplomatic and Consular Missions and International Organisations in Italy (16,500 accredited diplomats), as well as working with Italian citizens to solve any problems which may arise with Diplomatic Agents, such as work-related or business-related contractual disputes.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Diplomatic Protocol 2.0 - Ministero degli Affari Esteri

Addison Publishing - Countries of The World-Part I artwork Countries of The World-Part I
Addison Publishing
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 29 April 2013
Publisher: Addison
Seller: Addison Publishing, LLC

This eBook Covers Facts of all Countries * Introduction * Geographic * People and Society * Government * Economy * Energy * Communications * Transportation * Military * Transnational Issues Countries Covered are * World * Afghanistan * Akrotiri * Albania * Algeria * American Samoa * Andorra * Angola * Anguilla * Antarctica * Antigua and Barbuda * Arctic Ocean * Argentina * Armenia * Aruba * Ashmore and Cartier Islands * Atlantic Ocean * Australia * Austria * Azerbaijan * Bahamas, The * Bahrain * Baker Island * Bangladesh * Barbados * Belarus * Belgium * Belize * Benin * Bermuda * Bhutan * Bolivia * Bosnia and Herzegovina * Botswana * Bouvet Island * Brazil * British Indian Ocean Territory * British Virgin Islands * Brunei * Bulgaria * Burkina Faso * Burma * Burundi * Cambodia * Cameroon * Canada * Cape Verde * Cayman Islands * Central African Republic * Chad * Chile * China * Christmas Island * Clipperton Island * Cocos (Keeling) Islands * Colombia * Comoros * Congo, Democratic Republic of the * Congo, Republic of the * Cook Islands * Coral Sea Islands * Costa Rica * Cote d'Ivoire * Croatia * Cuba * Curacao * Cyprus * Czech Republic * Denmark * Dhekelia * Djibouti * Dominica * Dominican Republic * Ecuador * Egypt * El Salvador * Equatorial Guinea * Eritrea * Estonia * Ethiopia * Falkland Islands (Islas Malvinas) * Faroe Islands * Fiji * Finland * France * French Polynesia * French Southern and Antarctic Lands * Gabon * Gambia, The * Gaza Strip * Georgia * Germany * Ghana * Gibraltar * Greece * Greenland * Grenada * Guam * Guatemala * Guernsey * Guinea * Guinea-Bissau * Guyana ect


2019-01-20T22:35:16-07:00

Countries of The World-Part I - Addison Publishing

C. B. Clarke - Speculations from Political Economy artwork Speculations from Political Economy
C. B. Clarke
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1905
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

The following nine articles are Speculations, by no means altogether recommendations. They are from Political Economy, i. e. they have nearly all of them been suggested by considering mere propositions of Political Economy. Some of them are old, or given me by friends: some are, I believe, new: these many persons will set aside as unpractical or impracticable, as that is the approved word by which people indicate that an idea is new to them. The topics of the nine articles have been largely taken from those now under political discussion, but they can hardly be called ephemeral; and, though they do not form a treatise, they will hardly be called disconnected. As they are speculations, no trouble has been taken to work out suggestions in detail, or give the shillings and pence correctly.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Speculations from Political Economy - C. B. Clarke

Иммануил Валлерстайн, Самир Амин, Сьюзан Джордж, Уолден Белло, Рамзи Баруд, Джон Риз, Юрий Петропавловский, Георгий Дерлугьян, Вильям Робинсон, Джеффри Соммерс & Уильям Ф. Энгдаль - Закат империи США artwork Закат империи США
Кризисы и конфликты
Иммануил Валлерстайн, Самир Амин, Сьюзан Джордж, Уолден Белло, Рамзи Баруд, Джон Риз, Юрий Петропавловский, Георгий Дерлугьян, Вильям Робинсон, Джеффри Соммерс & Уильям Ф. Энгдаль
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 13 December 2013
Publisher: Image Group LLC
Seller: Image Group LLC

В книге, подготовленной Инициативой «Постглобализация», всемирно известные политологи, экономисты, социологи, общественные деятели раскрывают причины мирового кризиса. По мнению экспертов, события последних лет являются свидетельством кризиса гегемонии Соединенных Штатов Америки, безуспешно пытающихся сохранить свое господство за счет эскалации военных конфликтов.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Закат империи США - Иммануил Валлерстайн, Самир Амин, Сьюзан Джордж, Уолден Белло, Рамзи Баруд, Джон Риз, Юрий Петропавловский, Георгий Дерлугьян, Вильям Робинсон, Джеффри Соммерс & Уильям Ф. Энгдаль

Jean-Jacques Rousseau - Du contrat social artwork Du contrat social
Jean-Jacques Rousseau
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 29 June 2013
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

Ce petit traité est extrait d'un ouvrage plus étendu, entrepris autrefois sans avoir consulté mes forces, et abandonné depuis longtemps.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Du contrat social - Jean-Jacques Rousseau

Marriage Equality USA, Christine Allen, Fred Anguera, Shelly Bailes, Matthew Baume, Kirsten Berzon, Michael Boyajian, Billy Bradford, Kate Burns, Marvin Burrows, Geoff Callan, Joe Capley-Alfano, Frank Capley-Alfano, Beau Chandler, Sean Chapin, J. Scott Coatsworth, Michael Farino, Stuart Gaffney, Tim Garcia, Mike Goettemoeller, Baltimore Gonzalez, Carmen Goodyear, Tracy Hollister, Mark The People's Victory
Stories from the Front Lines in the Fight for Marriage Equality
Marriage Equality USA, Christine Allen, Fred Anguera, Shelly Bailes, Matthew Baume, Kirsten Berzon, Michael Boyajian, Billy Bradford, Kate Burns, Marvin Burrows, Geoff Callan, Joe Capley-Alfano, Frank Capley-Alfano, Beau Chandler, Sean Chapin, J. Scott Coatsworth, Michael Farino, Stuart Gaffney, Tim Garcia, Mike Goettemoeller, Baltimore Gonzalez, Carmen Goodyear, Tracy Hollister, Mark "Major" Jiminez, Davina Kotulski, PhD, Kitty Lambert-Rudd, Cheryle Lambert-Rudd, John Lewis, Amos Lim, Zack Lyons, Cathy Marino-Thomas, Michael Markiewicz, Brian Maschka, Alex McCord, Martha McDevitt-Pugh, Molly McKay, Peter Mesh, Colleen Mewing, Jolene Mewing, Joy O'Donnell, Gender Offenders, Ellen Pontac, Mir Reyad, Michael Sabatino, Charlie Scatamacchia, Will Scott, Mike Shaw, Del Shores, Brian Silva, Scott Smith, Leslie Stewart, Stephanie Stolte, David Cameron Strachan, Roland Stringfellow, Robert Sullivan, Jamila Tharp, David Thompson, Jan Thompson, Sam Thoron, Anne Tischer, Simon van Kempen, Joseph Vitale, Robert Voorheis, Jokie X Wilson, Edie Windsor & Laurie York
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 15 August 2017
Publisher: Marriage Equality USA
Seller: INscribe Digital

"“ The People’s Victory is a mirror for each of us to see our own power to fight for justice and create the change we want to see in our world.” – Gavin Newsom, Lieutenant Governor of California In 1996, a small group of Americans from all walks of life banded together to create one of the most miraculous political victories in modern American history. Opponents attacked the issue of marriage equality as amoral and a direct threat to families. Allies warned that it was a generation away from being practicable and a selfish drain of precious political capital. A stirring oral history told by those who almost inexplicably found themselves fighting on the front lines, The People's Victory recounts the successes – and the setbacks – that only served to strengthen everyone’s resolve to resist, fight, and bring equal marriage rights to an entire nation. Through it all, these love warriors found their voice and home in Marriage Equality USA, the nation’s oldest and largest grassroots organization of its kind. While high profile books, articles and documentaries have covered the judicial and legislative machinations, this book puts a human face on the people who made the everyday personal sacrifices to keep the movement alive. The People’s Victory shares deeply moving personal testimonies of over sixty people, from Marvin Burrows, who was forced out of his home and lost many treasured possessions after losing his lost his partner of fifty years; to Kate Burns, who risked arrest for the first time when she stood up for her relationship; to Mike Goettemoeller, who pushed his mother in a wheelchair with Marriage Equality USA to fulfill her dream of marching in a Pride parade. Edie Windsor, the triumphant lead plaintiff in the Supreme Court case United States vs. Windsor recounts shouting down a major LGBTQ organization with “I’m 77 years old and I can’t wait!!” when they attempted to belittle marriage as a critical issue. Writer and producer Del Shores shares the touching moment his young teenage daughter used tears and laughter to console him after the passage of Proposition 8 in California dealt a blow to the cause. The People’s Victory is an inspirational roadmap for anyone who has felt passionately about an issue, but has questioned whether one person’s contribution can make a difference. These candid accounts once again prove that every movement for important social change must be built on the acts of everyday. In fact, that is the only way the people have ever been victorious. In his introduction, California Lieutenant Governor Gavin Newsom writes: “I hope these stories inspire you to resist, to fight, to win and in the end write the next stories in our continuing push for a more just and perfect union.”


2019-01-20T22:35:16-07:00

The People's Victory - Marriage Equality USA, Christine Allen, Fred Anguera, Shelly Bailes, Matthew Baume, Kirsten Berzon, Michael Boyajian, Billy Bradford, Kate Burns, Marvin Burrows, Geoff Callan, Joe Capley-Alfano, Frank Capley-Alfano, Beau Chandler, Sean Chapin, J. Scott Coatsworth, Michael Farino, Stuart Gaffney, Tim Garcia, Mike Goettemoeller, Baltimore Gonzalez, Carmen Goodyear, Tracy Hollister, Mark "Major" Jiminez, Davina Kotulski, PhD, Kitty Lambert-Rudd, Cheryle Lambert-Rudd, John Lewis, Amos Lim, Zack Lyons, Cathy Marino-Thomas, Michael Markiewicz, Brian Maschka, Alex McCord, Martha McDevitt-Pugh, Molly McKay, Peter Mesh, Colleen Mewing, Jolene Mewing, Joy O'Donnell, Gender Offenders, Ellen Pontac, Mir Reyad, Michael Sabatino, Charlie Scatamacchia, Will Scott, Mike Shaw, Del Shores, Brian Silva, Scott Smith, Leslie Stewart, Stephanie Stolte, David Cameron Strachan, Roland Stringfellow, Robert Sullivan, Jamila Tharp, David Thompson, Jan Thompson, Sam Thoron, Anne Tischer, Simon van Kempen, Joseph Vitale, Robert Voorheis, Jokie X Wilson, Edie Windsor & Laurie York

Ina Disguise - Unpopular Blogging artwork Unpopular Blogging
Ina Disguise
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 10 January 2016
Publisher: Ina Disguise
Seller: Smashwords, Inc.

Unpopular blogging is an homage to Unpopular Essays by Bertrand Russell. Although by no means as weighty, Ina uses her filter of rationality and logic to expose the bones behind the flesh of modern life. Ina will be continuing her unpopular blogging for some time to come, but here is a selection of postings so far for you to enjoy and consider. Amusing, conversational and often heartfelt, this book may change the way you think about media manipulation, economics and the acquisitive nature of life in today's political economies.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Unpopular Blogging - Ina Disguise

Atlas - Ulighedens Europa artwork Ulighedens Europa
Efter krisen
Atlas
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 30 December 2015
Publisher: ATLAS Magasin
Seller: ATLAS Magasin

Europa har ændret sig, siden Finanskrisen ramte kontinentet for syv år siden. Mens huspriserne stiger i mange lande, og mange forbruger som før, har nogle lande ikke rejst sig, og i mange lande er erhverv forsvundet, og hele samfundsgrupper står væsentligt værre end før krisen. ATLAS skriver i en række artikler om, hvordan krisen har flyttet Europas velstand – og hvordan det i det hele taget står til med ligheden.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Ulighedens Europa - Atlas

Jill Richardson - The Branding of the BRICS artwork The Branding of the BRICS
How the Newest Global “Brand” is Challenging the International Geopolitical Order
Jill Richardson
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 13 April 2015
Publisher: Jill Richardson
Seller: Adam Frank

The Branding of the BRICS: How the newest global “brand” is challenging the international geopolitical order. A master’s thesis by Jill Richardson. Abstract:   The extraordinary growth of emerging economies over the past few decades has been written about and analyzed from numerous angles. Scholars have sought to unpack the “rise of the rest” from geopolitical, security and economic standpoints for some time. One area that has yet to be fully examined, however, is the messaging put forth by the increasingly powerful emerging world. The BRICS in particular have been quite strategic in this regard, working together through shared institutions to brand themselves as the collective leadership of the emerging world. Additionally, the BRICS have leveraged these institutions to espouse an ideology that, while not as dichotomous as the capitalism vs. communism rift of the Cold War, still offers a distinct and alternative model to that provided by the hegemonic west. These distinctions can be characterized by an emphasis on neodevelopmentalism, state sovereignty and multipolarity. By offering a competing “brand” alternative, particularly in the wake of the oftentimes perceived failure of the western “brand” of development, the BRICS are implicitly challenging the “marketshare” of the western world’s developmental ideology. Where this brand battle will play out will likely be amongst global governance institutions, as well as in the opinions and allegiances of fellow emerging economies. The results of this emergent challenge will ultimately dictate the global power structure for years and decades to come.


2019-01-20T22:35:16-07:00

The Branding of the BRICS - Jill Richardson

Talal Itani - Quran: Must-Read Passages. For Everyone. In Clear English. artwork Quran: Must-Read Passages. For Everyone. In Clear English.
Talal Itani
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 12 March 2015
Publisher: Talal Itani
Seller: Smashwords, Inc.

This small book contains the most essential passages of the Holy Quran, translated into clear English. A must-read book for non-Muslims and Muslims alike. Are you curious about Islam? New to Islam? This is the perfect book. Trying to introduce a friend to Islam? This makes a great gift. The Quran is the direct Word of God. It contains guidance, mercy, and healing. This book provides the most-read Quran chapters, translated into modern English. [The Heifer 62] Those who believe, and those who are Jewish, and the Christians, and the Sabeans-any who believe in God and the Last Day, and act righteously-will have their reward with their Lord; they have nothing to fear, nor will they grieve. [Monotheism 1-4] In the name of God, the Gracious, the Merciful.1. Say, "He is God, the One. 2. God, the Absolute. 3. He begets not, nor was He begotten. 4. And there is nothing comparable to Him." [The Opening 1-7] 1. In the name of God, the Gracious, the Merciful. 2. Praise be to God, Lord of the Worlds. 3. The Most Gracious, the Most Merciful. 4. Master of the Day of Judgment. 5. It is You we worship, and upon You we call for help.6. Guide us to the straight path. 7. The path of those You have blessed, not of those against whom there is anger, nor of those who are misguided.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Quran: Must-Read Passages. For Everyone. In Clear English. - Talal Itani

Jana Licht, Numair Abbas & Olaf Kellerhoff - Economics artwork Economics
An Easy Introduction
Jana Licht, Numair Abbas & Olaf Kellerhoff
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 22 July 2013
Publisher: FNF Pakistan
Seller: Olaf Kellerhoff

In this booklet the basics of economics knowledge is described in the best possible simple way. It addresses the economics rules, how incentives change the decisions. The book explains the correlation between demand and supply, how they interact on market to constitute the price. Author Jana Licht is an Economist and a scholarship holder of FNF.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Economics - Jana Licht, Numair Abbas & Olaf Kellerhoff

Henry Sumner Maine - Ancient Law artwork Ancient Law
Henry Sumner Maine
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 31 December 1887
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

In the ancient world, individuals were tightly bound by status to traditional groups; but in the modern world, individuals are free to make contracts and form associations with whomever they choose.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Ancient Law - Henry Sumner Maine

Theodore Roosevelt - Compilation of the Messages and Papers of the Presidents artwork Compilation of the Messages and Papers of the Presidents
Theodore Roosevelt
Genre: Politics & Current Affairs
Publish Date: 06 January 1919
Publisher: Public Domain
Seller: Public Domain

This is an eleven-volume series of tomes comprising proclamations, special messages, and inauguration speeches from several presidents throughout United States history.


2019-01-20T22:35:16-07:00

Compilation of the Messages and Papers of the Presidents - Theodore Roosevelt


view: 513

20% off your next purchase when you order with a free membership!

Start: 27 Apr 2017 | End: 27 Apr 2018

Rompers Sale: Free Shipping+Save $3 Off $39+ with code JUMP3

Code: JUMP3

Start: 18 Jul 2017 | End: 27 Feb 2018

$2 OFF $19, $4 OFF $39, $6 OFF $59, $8 OFF $79, offer valid until 04/30/2018.

Code: SHOPTG2

Start: 29 Oct 2017 | End: 30 Apr 2018

Search All Amazon* UK* DE* FR* JP* CA* CN* IT* ES* IN* BR* MX

Booking.com B.V. is based in Amsterdam in the Netherlands. Ready for some statistics? Our 1,534,024 properties, including 860,482 holiday rentals, are located in 123,105 destinations in 229 countries and territories, and are supported internationally by 198 offices in 70 countries.
2013 Copyright В© Techhap.com Mobile version 2015 | PeterLife & company
Skimlinks helps publishers monetize editorial content through automated affiliate links for products. Affiliate programm.
Terms of use Link at is mandatory if site materials are using fully or particulary.
Were treated to the site administrator, a cup of coffee *https://paypal.me/peterlife
Yandex.ru